Автоматичні та напівавтоматичні коагулометри: чим відрізняються та який обрати

Одне із важливих та обов’язкових досліджень, яке проводиться пацієнту перед будь-яким оперативним втручанням, аби попередити масові крововтрати або ризики утворення тромбів — коагулограма. Це медичний аналіз, який дає змогу лікарю оцінити стан згортальної та протизгортальної системи крові пацієнта (гемостазу) й призначити корегувальну терапію у разі потреби. Тому коагулометри — медичні пристрої для вимірювання швидкості згортання крові й визначення часу утворення тромбу та тромбогенезу — є обов’язковим елементом оснащення медичних закладів.

 

Детальніше про параметри, які досліджуються за допомогою коагулометрів, дивіться за посиланням — https://med.hlr.ua/koagulometryi/.

 

Принцип роботи коагулометра та сфери застосування

 

Робота цього аналізатора гемостазу заснована на використанні спеціальних реагентів, які активують процес згортання крові у точці контакту. Тобто, під час взаємодії крові з реагентом, активуються фактори її згортання і в результаті формується фібрин — ключовий компонент тромбу. Коагулометр вимірює час, за який відбувається формування тромбу, зважаючи на зміни властивостей крові.

 

Сфери застосування коагулометра не обмежуються лише хірургією. Їх також використовують в лабораторіях та клініках для діагностики коагулопатій, оцінки ефективності антикоагулянтної терапії, а також для детекції порушень згортання крові у пацієнтів з гемостатичними захворюваннями. Лабораторії використовують ці аналізатори, здебільшого, для контролю якості крові, призначеної для подальших трансфузій. Додатково, коагулометри використовують в акушерстві та гінекології для контролю згортання крові та попередження тромбоемболій у вагітних.

 

 

Типи коагулометрів та чим вони відрізняються

 

Якщо раніше для вимірювання швидкості утворення тромба послуговувалися ручним методом, який полягав у використанні водяної бані та годинника, то зараз медикам доступні сучасні та функціональні аналізатори, здатні оптимізувати та автоматизувати процес проведення дослідження.

Існує кілька типів коагулометрів, які відрізняються за принципом роботи, функціональністю та напрямами застосування. Зокрема, вони можуть бути механічними (напівавтоматчними), портативними, оптичними, комбінованими та навіть повністю автоматичними. Детальніше розглянемо саме автоматичні та напівавтоматичні коагулометри.

 

Напівавтоматичні коагулометри

 

Принцип роботи таких аналізаторів базується на механічній системі визначення в’язкості тромба. В порівнянні з ручними методами досліджень, напівавтоматичні пристрої забезпечують високу точність та відтворюваність результатів тестів.

 

Здебільшого, цей тип аналізаторів дає змогу оцінювати показники згортальної та протизгортальної системи крові, пов’язані з клоттинговим типом реєстрації. А саме:

 

— (РТ) Протромбіновий час

— APTT (Активований частковий тромбопластиновий час)

— TT (Тромбіновий час)

— FIB (Фібриноген)

— AT-III (Антитромбін III)

— HEP (Гепарин)

— LMWH (Низькомолекулярний гепарин)

— PC (Протеїн C)

— PS (Протеїн S)

— фактори згортання крові.

 

Такі коагулометри можуть бути одно- чи багатоканальними. У виборі слід орієнтуватися на аналізатори, які мають, наприклад, 4 канали для тестування. Таким чином ви зможете оптимізувати час проведення тестування і здійснити постановку одночасно кількох аналізів пацієнтів.

 

Напівавтоматичні коагулометри — оптимальне рішення для клінічно-діагностичних лікарень з невеликим потоком коагулологічних досліджень.

 

 

Автоматичні коагулометри

 

Це високопродуктивні пристрої, які забезпечують повну автоматизацію процесу дослідження й можуть обробляти до 200 тестів за годину. Автоматичні коагулометри здатні не лише оптимізувати процеси дослідження й збільшити продуктивність лабораторії, але й звести до мінімуму вірогідність помилок внаслідок людського чинника.

 

В основі роботи автоматичних аналізаторів — запрограмований алгоритм, який дає змогу повністю автоматизувати такі операції:

 

— Контроль використання реагентів та витратних матеріалів. Аналізатор не лише автоматично подає реагенти, але й управляє їхнім дозуванням

— Відбір проби та вимірювання

— Формування вимірювального звіту та друк результатів тесту

— Контроль температури довколишнього середовища.

 

Додатково, такі аналізатори гемостазу можуть автоматично завантажувати до 1000 кювет, здійснювати автоматичне калібрування за 2-6 точками.

 

Автоматичні коагулометри забезпечують високу точність та відтворюваність результатів тестів, що надзвичайно важливо не лише для контролю стану гемостазу пацієнта, але й для вибору правильної терапії для лікування коагулопатій різних типів.

 

Отже, коагулометр вже став обов’язковим елементом оснащення будь-якого медичного закладу, де є потреба аналізувати стан згортальної та протизгортальної системи крові пацієнтів. У виборі аналізатора гемостазу краще орієнтуватися на сучасні напівавтоматизовані чи автоматизовані рішення, адже вони забезпечують високу точність та відтворюваність результатів дослідження, мінімізуючи вплив людського чинника. Напівавтоматичні коагулометри слід обирати невеликим медичним закладам з незначним потоком аналізів. У всіх інших випадках краще вибрати автоматичний аналізатор гемостазу, який забезпечить високу продуктивність та відповідність міжнародним стандартам проведення досліджень.

 

 

Источник

Новости Чернигова