Гендиректор МАГАТЕ оцінив ситуацію на ЧАЕС після атаки російського безпілотника Рафаель Гроссі (Фото: ALEX HALADA / EPA) Пошкодження захисної арки на Чорнобильській атомній електростанції, спричинені дроновим ударом РФ у 2025-му, виявились серйознішими, ніж вважались раніше. Тому відкладати ремонт небезпечно і для самої споруди, і для майбутнього розбору наслідків аварії на ЧАЕС. Про це повідомив генеральний директор Міжнародної агенції з атомної енергії Рафаель Гроссі під час пресконференції, передає Суспільне. Чому це важливо40 років тому, 26 квітня 1986 року, сталась катастрофа на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС, через яку сотні тисяч людей зазнали радіоактивного опромінення. У 2022-му росіяни окупували ЧАЕС у перший день повномасштабного вторгнення до України. Загарбники утримували об’єкт більш ніж місяць. Станція зупинена й на ній немає реакторів, що діють. Класичний ядерний вибух на об’єкті неможливий, однак можливий радіаційний: на ЧАЕС розташовані одні з найбільших у світі сховищ відпрацьованого ядерного палива та радіоактивних відходів. Детальніше про те, чим загрожував російський контроль над станцією, читайте тут. Російський удар по арці ЧАЕС стався у лютому 2025 року. Витоку радіації після нього не відбулось. Водночас РФ продовжує окупацію іншої атомної станції в Україні – Запорізької АЕС. Раніше LIGA.net у своєму розборі пояснювала роль цього об’єкту у мирних переговорах та розповідала про жахливі умови для персоналу ЗАЕС, зокрема систематичні тортури з боку росіян. Фахівці МАГАТЕ проводили обстеження Чорнобильської станції: з’ясувалось, що пошкодження захисної споруди (конфайнменту) над четвертим енергоблоком об’єкту – більші, ніж очікувалось. В осінньому звіті організації вказують, що арка втратила частину своєї ізоляційної функції, хоча підвищеного викиду радіації назовні не виявили. Гроссі зазначив, що йдеться про ризики для стабільності старого саркофага та обмеження доступу до об’єктів у зоні відчуження. Арку, запущену в експлуатацію у 2019 році, зводили для того, щоб можна було поступово розібрати нестабільні конструкції й залишки ядерного палива, проте пошкодження ускладнюють це. «Те, що ця ізоляція втрачена, означає: що довше чекати – то більша небезпека для старого саркофага і для можливості взагалі впоратися з цією проблемою. Чекати два чи три роки, нічого не роблячи, неприпустимо», – акцентував гендиректор МАГАТЕ. Водночас він «дуже оптимістичний» стосовно збору коштів на ремонт захисної споруди. «Я не помітив жодного небажання це робити. Люди цілком усвідомлюють потребу це зробити. Технічні аспекти ремонту затверджені… Це не виглядає так, що український уряд просить про гроші, щоб просто це відновити й це мало гарний вигляд. Тобто це справді критично й це потрібно зробити», – цитує чиновника українська редакція британського мовника BBC. Посадовець зауважив: якщо пошкоджена арка саркофага на ЧАЕС почне руйнуватися через зволікання уряду України й міжнародної спільноти з відновленням об’єкта – це буде свідченням безвідповідальності. Однак Гроссі вважає такий сценарій нереалістичним. Проте раніше, 24 квітня, керівниця Європейського банку реконструкції та розвитку Оділь Рено-Бассо заявила, що арку на ЧАЕС відремонтують не раніше 2030 року: зібрати мінімум 500 млн євро планують до кінця 2027, а ремонтні роботи повинні розпочатися у 2028-му. «Ці часові рамки визначено, щоб уникнути ризику корозії», – вказала посадовиця. Гендиректор Чорнобильської станції Сергій Тараканов розповів BBC, що без ремонту корозія у саркофагу почне прискорюватись приблизно з 2030 року – через порушення герметичності й те, що всередині арки неможливо підтримати необхідний рівень вологості. Раніше чиновник повідомив під час Київського безпекового форуму, що ситуація на станції після дронового удару РФ контрольована, але арка пошкоджена – і якщо стануться нові руйнування, то підійметься радіоактивний пил.
