Семеро представників від Чернігівщини були членами української делегації на 104-му Конгресі мерів та президентів агломерацій Франції, який щороку збирає понад 10 000 міських голів та президентів міжмуніципального співробітництва, а також численних іноземних колег. Серед них були й міський голова Ніжина Олександр Кодола, секретар Чернігівської міськради Олександр Ломако та міський голова Ічні Олена Бутурлим.
Як проходив Конгрес, про що говорили з Президентом Франції Емманюелем Макроном та з якими французькими містами вдалося домовитися про партнерство — читайте далі в нашому матеріалі.
Виступ Олександра Кодоли на Конгресі. ФОТО: Олександр Кодола
За словами Олександра Кодоли, він першим від української делегації виступив на Конгресі та подякував Франції за підтримку України, яка посідає п’яте місце за обсягом допомоги нашій державі та українським біженцям.
«Головна мета — це виконання доручення президента щодо збільшення підтримки іноземних держав та конкретних міст, громад, муніципалітетів Євросоюзу, що стосується України й наших міст. До речі, українська делегація вперше була представлена на цьому конгресі й велика увага на ньому була приділена саме Україні», — говорить Кодола.
Пошук міст-партнерів
Ще однією метою роботи української делегації на конгресі був пошук партнерів серед міст французької республіки.
«У нас є конкретний результат — це місто Сен-Жермен. Ми провели зустріч з його мером, який є віце-президентом столичного регіону Іль-де-Франс, що є куратором Чернігівщини по відбудові та гуманітарній допомозі. Це місто потенційно може стати містом-партнером Ніжина. Мер міста Сен-Жермен сам запропонував декілька проєктів на реалізацію: надання генераторів, облаштування бомбосховищ та укриттів в школах, підтримка бібліотек Чернігівщини», — каже міський голова Ніжина.
Також офіційно містами-партнерами стали Чернігів та Реймс. Про це на своїй Facebook-сторінці повідомив секретар Чернігівської міськради Олександр Ломако.
Олександр Ломако та мер Реймса Арно Робіне. ФОТО: Фейсбук-сторінка Олександр Ломаки
«Для Чернігова це партнерство — стратегічна співпраця. Нас цікавить досвід Реймсу в поводженні з відходами та переробкою сміття, очищенні води, розвитку громадського транспорту, співпраці у сфері культури. Але в першу чергу — це дружба між нашими містами на багато поколінь вперед», — зазначив Ломако.
Своєю чергою, голова Ічнянської громади Олена Бутурлим каже, що потенційними партнерами Ічні можуть стати не лише міста Франції, а й Великої Британії.
«Для Ічнянської громади активні громадські діячі Парижу вже тісно співпрацюють з мерією та проводять збори коштів на потреби України. Маємо надію, що Ічнянська громада незабаром отримає генератори, а до нас приїдуть волонтери з Парижу, які займаються цивільним захистом та привезуть гуманітарну допомогу, медичне обладнання та харчування», — говорить Бутурлим.
«Франція не стоїть осторонь»
Також у рамках конгресу відбулася зустріч у французькому Сенаті, де представники Чернігівщини закликали збільшити допомогу Україні у гуманітарному напрямку, генераторами, іншими джерелами живлення та військовою допомогою.
Останнім був прийом у Президента Французької республіки Емманюеля Макрона.
Олена Бутурлим, Олександр Кодола, Емманюель Макрон, Андрій Садовий та Борис Філатов. ФОТО: Олександр Кодола
«Ми подякували йому за підтримку, а він запевнив нас, що Франція буде з Україною стільки, скільки потрібно. Також озвучили йому те, що нам болить. У середу були ракетні обстріли України, ми розповіли йому про це та про те, що фактично пів доби наша Чернігівщина була без електроенергії, а країна досі перебуває на грані повного блекауту. Ми побачили, що він дійсно цим щиро переймається», — каже Кодола.
Багато французьких компаній-виробників генераторів на урядовому рівні вирішують питання постачання Україні генераторів та інших видів альтернативного живлення, додає міський голова Ніжина.
Своєю чергою, очільниця МЗС Франції Катрін Колонна заявила, що Франція вже відправила до України 100 потужних генераторів, щоб допомогти впоратися з наслідками російських ударів по енергетичній інфраструктурі.
«У відповідь на заклик України Міністерство Європи та закордонних справ транспортує до Румунії 100 генераторів потужністю від 50 до 100 кВт. Найближчими днями ці генератори будуть передані українській владі», — йдеться у заяві французького МЗС.