Допомагають ремонтувати хати: як приймають переселенців у селі на Чернігівщині

Півтори тисячі жителів обстрілюваних прикордонних сіл Чернігівщини виїхали, ще 14 тисяч залишаються жити в небезпеці – про це Суспільному сказав голова обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус. Між тим, в Бириному Новгород-Сіверської громади на переселенців, особливо з дітьми, чекають — хочуть зберегти школу та село. Сюди вже переїхали п’ять сімей з прикордоння.

 

«Почалися сильні обстріли – почала рука трястися. Сказали лікарі, що це сильний переляк. Воно здавалося, що кишки звідси обриваються і падають униз – так було страшно. І в погребі страшно, і так було страшно. Не придумати куди було. Сильно було страшно», — розповідає переселенка з села Мурав'ї Валентина Лук’янюк.

Валентина Лук’янюк. ФОТО: Суспільне Чернігів

Жінка говорить, трималася вдома до останнього. Та все одно через сильні обстріли довелось покинути село, в якому прожила все життя. З сином, невісткою та дітьми переїхали до Бириного місяць тому. Тут вже встигли засадити город.

Город у Бириному. ФОТО: Суспільне Чернігів

Хату допоміг купити керівник мисливського господарства, розповідає староста Биринського старостату Ганна Тупиця. Допомагають з ремонтом старих хат самі жителі села.

«Йдемо, прибираємо, білимо, штукатуримо, виносимо сміття. Просимо людей. Люди самі йдуть, щоб принести якесь ліжко, якусь шафу принести, допомогти з якимось одягом, речами, побутовими якимись приладдями. Міська рада надає гуманітарну допомогу. Оформляємо їх як внутрішньо переміщених осіб», — каже Ганна Тупиця.

Староста Биринського старостату Ганна Тупиця. ФОТО: Суспільне Чернігів

«Ми приїхали – і одразу сусіди хто яйце несе, хто морквинку, хто картопельку. Дуже хороші тут люди. І ми раді, що потрапили сюди. І будемо тут жити й назад не поїдемо», — говорить Валентина.

В селі є будинки, які можуть продати переселенцям. Вони тут коштують, за словами старости, від 20 до 45 тисяч гривень. Особливо чекають на сім’ї з дітьми – хочуть зберегти школу. Таким сім’ям обіцяють допомогти купити житло. На даний час в село приїхали п’ять сімей переселенців.

«Ми дуже раді. Не було би щастя, то нещастя помогло. Що школа наповнюється дітьми. Школа у нас дуже гарна, чиста світла. У нас дуже гарні вчителі. Але хотілося б, щоб ходили діти в школу. Якщо є школа, значить, живе і село», — каже староста.

Школа в селі Бирине. ФОТО: Суспільне Чернігів

Нагадаємо, на обстрілюваних ворогом територіях Чернігівщини залишаються близько 14 тисяч жителів. Найбільше з них на Семенівщині – близько семи тисяч людей. З прикордоння загалом виїхало близько півтори тисячі. Частина з них повертається назад.

Детальніше розповідаємо в сюжеті:

 

Джерело: Суспільне Чернігів

Приєднуйтесь до Телеграм каналу https://t.me/My_Nizhyn та Вайбер

Джерело: suspilne.media

Источник