Експерти перевірили, чи відповідає офіційна риторика РФ поняттю геноциду – документ


Експерти перевірили, чи відповідає офіційна риторика РФ поняттю геноциду – документ

Вилучення тіл із братської могили біля церкви у місті Буча, 13 квітня 2022 року (фото — EPA-EFE, Олег Петрасюк)

Геноцидна риторика в російській пропаганді, публічних виступах посадових осіб РФ та інших представників керівного режиму дозволяє говорити не про окремі «ексцеси» рядових виконавців, а про послідовну політику російської держави щодо України. Аналізу цієї риторики та її відповідності нормам міжнародного права та законам самої Росії присвячено опубліковану сьогодні доповідь Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Пояснюємо складні речі простими словами – підписуйся на наш YouTube

Автори доповіді нагадують, що під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну окупанти скоїли безліч злочинів, які мають ознаки геноциду.

«Масові вбивства в Бучі та Ізюмі, ракетні удари по залізничному вокзалу в Краматорську та по кафе в селі Гроза на Харківщині, знищення Маріуполя, що супроводжувалося бомбардуванням пологового будинку та Драмтеатру, в підвалах якого переховувалися цивільні з дітьми, ‒ цей список далекий від того, щоб вважатися повним», – сказано у поданні доповіді.

Центр нагадує, що на факти депортації українських дітей із окупованих територій відреагував Міжнародний кримінальний суд, виписавши ордер на арешт російського диктатора Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини РФ Марії Львової-Бєлової.

Водночас російська пропаганда не припиняє «дегуманізувати та демонізувати» українців та регулярно озвучує загрози застосування зброї масового ураження та заклики до масових убивств.

Автори доповіді виявили елементи геноцидної риторики в лексиконі офіційних представників російського режиму та у матеріалах, які створюються та поширюються на замовлення та під контролем уряду РФ, – шкільних підручниках, публікаціях офіційних видань, підпорядкованих владі федеральних медіа.

У російському законодавстві також присутні норми, які передбачають дискримінацію українців у Росії та на тимчасово окупованих нею територіях України і створюють «правову базу» для скоєння стосовно них злочинів з ознаками геноциду, зазначають автори доповіді.

18 вересня Міжнародний суд ООН у Гаазі розпочав слухання за позовом України проти Росії зі звинуваченнями в порушенні останньої Конвенції про заборону геноциду.

Україна стверджує, що Росія зловживає міжнародним правом, хибно заявляючи, що вторгнення було нібито «виправдане» запобіганням «геноциду» на сході України.

Також Київ звинувачує РФ у плануванні актів геноциду та в тому, що окупанти навмисно вбивають представників української національності.

  • 27 квітня 2023 року ПАРЄ ухвалила резолюцію, в якій зазначається, що за нормами міжнародного права примусова депортація українських дітей на територію РФ є ознакою геноциду.
  • 13 липня Офіс генпрокурора направив до суду обвинувальний акт щодо російського пропагандиста та ідеолога «російського світу» Олександра Дугіна, зокрема за публічні заклики до геноциду.

Читайте також: Процес у Гаазі: Росія використала брехню про «геноцид» як привід для вторгнення в Україну

Джерело

Новости Чернигова