Гоголь і Ніжин: 215 років з дня народження письменника

1 квітня 2024 виповнюється 215 років від дня народження визначного класика української літератури Миколи Гоголя

У 1821 році чернігівський прокурор Бажанов звістив свого товариша Василя Гоголя про відкриття у Ніжині гімназії вищих наук князя Безбородька і рекомендував відправити туди на навчання малого Миколу. У травні цього ж року хлопця відправили до Ніжина, де він протягом семи років здобував освіту — так починалося знайомство Миколи Васильовича з нашим мальовничим та старовинним Ніжином. 

«До гімназії Гоголя привезли батьки. Він був дбайливо закутаний у безліч свиток, шуб та ковдр. Коли його розпочали роздягати, то довго не могли дійти до хирлявого, спотвореного золотухою хлопчика. Ми ледь не всією гімназією вийшли на нього подивитися. І щоки і ніс його були в червоних золотушних плямах, а вуха туго зав’язані пістрявою хусткою, яка надавала його немічній фігурі комічного вигляду», — так згадував приїзд Миколи Гоголя до гімназії його однокласник Любич-Романович.

Фото: Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя в Ніжині (сучасний вигляд). Автор: Олександр Воронуха

У Ніжинській гімназії вищих наук отримували освіту діти дворян. Спочатку початкову, потім середню і потім – вищу. Саме тут давали енциклопедичні гуманітарні знання і готували випускників до праці в різних державних установах. Микола Гоголь до відмінників цього закладу не належав. Ба більше, з багатьох предметів він переважно пас задніх.

Фото: Микола Гоголь. Автор: Олександр Воронуха

Красномовним є запис у журналі наглядача гімназійного пансіону за 1825 рік: «15 грудня Гоголь за погані слова стояв у кутку. 19 грудня Гоголь і Прокопович за лінощі та невивчені уроки були позбавлені обіду і стояли в кутку. 20 грудня Гоголя за впертість і лінощі позбавили чаю. 21 грудня Гоголь за те, що грався іграшками під час класу священика, на обід отримав лише воду і хліб». Читайте також: Як у Ніжині відсвяткували 210-річчя з дня народження Миколи Гоголя. Фото

Фото: Погруддя Миколи Гоголя в Ніжинському державному університеті Миколи Гоголя. Автор: Олександр Воронуха

Навчальна програма Миколу Гоголя не захоплювала, зате він страшенно полюбляв відвідувати ніжинські базари та передмістя, і там міг годинами спілкуватися з простими людьми.

Фото: Гоголівська в давнину.

Источник

Новости Чернигова