Гоголь і Ніжин: 215 років з дня народження письменника

1 квітня 2024 виповнюється 215 років від дня народження визначного класика української літератури Миколи Гоголя

У 1821 році чернігівський прокурор Бажанов звістив свого товариша Василя Гоголя про відкриття у Ніжині гімназії вищих наук князя Безбородька і рекомендував відправити туди на навчання малого Миколу. У травні цього ж року хлопця відправили до Ніжина, де він протягом семи років здобував освіту — так починалося знайомство Миколи Васильовича з нашим мальовничим та старовинним Ніжином. 

«До гімназії Гоголя привезли батьки. Він був дбайливо закутаний у безліч свиток, шуб та ковдр. Коли його розпочали роздягати, то довго не могли дійти до хирлявого, спотвореного золотухою хлопчика. Ми ледь не всією гімназією вийшли на нього подивитися. І щоки і ніс його були в червоних золотушних плямах, а вуха туго зав’язані пістрявою хусткою, яка надавала його немічній фігурі комічного вигляду», — так згадував приїзд Миколи Гоголя до гімназії його однокласник Любич-Романович.

Фото: Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя в Ніжині (сучасний вигляд). Автор: Олександр Воронуха

У Ніжинській гімназії вищих наук отримували освіту діти дворян. Спочатку початкову, потім середню і потім – вищу. Саме тут давали енциклопедичні гуманітарні знання і готували випускників до праці в різних державних установах. Микола Гоголь до відмінників цього закладу не належав. Ба більше, з багатьох предметів він переважно пас задніх.

Фото: Микола Гоголь. Автор: Олександр Воронуха

Красномовним є запис у журналі наглядача гімназійного пансіону за 1825 рік: «15 грудня Гоголь за погані слова стояв у кутку. 19 грудня Гоголь і Прокопович за лінощі та невивчені уроки були позбавлені обіду і стояли в кутку. 20 грудня Гоголя за впертість і лінощі позбавили чаю. 21 грудня Гоголь за те, що грався іграшками під час класу священика, на обід отримав лише воду і хліб».

Читайте також: Як у Ніжині відсвяткували 210-річчя з дня народження Миколи Гоголя. Фото

Фото: Погруддя Миколи Гоголя в Ніжинському державному університеті Миколи Гоголя. Автор: Олександр Воронуха

Навчальна програма Миколу Гоголя не захоплювала, зате він страшенно полюбляв відвідувати ніжинські базари та передмістя, і там міг годинами спілкуватися з простими людьми.

Фото: Гоголівська в давнину. Джерело: Nizyn City

Велике піднесення давала Гоголеві й участь у гімназійному театрі. У листі до свого друга на сьомому році навчання в Ніжині Гоголь писав, що «гра в театрі мене надзвичайно розважає, я майже забув усе сумне, що є в моєму житті».

Фото: Випускники Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. Серед них — сам Гоголь. Автор: Олександр Воронуха

За спогадами товаришів-гімназистів, Гоголеві дуже добре вдавалися ролі старих баб. І особливо роль Простакової у виставі «Недоросль» Фонвізіна. Однокласник Гоголя Базилій, пізніше відомий дипломат, згадував, що бачив цю п’єсу у Москві та Петербурзі, але завжди вважав, що жодній актрисі не вдавалася так добре роль Простакової, як її зіграв шістнадцятилітній Гоголь».

У гімназії Гоголь писав поезії, але це були не більше ніж проби пера.

Фото: Книги про Миколу Гоголя у Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя. Автор: Олександр Воронуха

Гоголь був активним учасником літературного гуртка, де й представляв свої твори на широкий загал, однак ті, які піддавалися критиці, письменник власноруч знищував. Твір «Щось про Ніжин, або Дурням закон не писаний», де майбутній класик висміював ніжинську знать, на жаль виявився таким. Оригінал не зберігся. 

Фото: Вітраж з постаттю Миколи Гоголя в Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя. Автор: Олександр Воронуха

«Творчість Миколи Гоголя зробила українцями декілька поколінь. Драгоманов, Костомаров стали українцями після прочитання «Тараса Бульби». Цей твір – своєрідний розгорнутий міф української ідентичності, орієнтованої на козацтво. А такому художньому втіленню козацтва, яке зробив гоголь у «Тарасі Бульбі», немає рівних», — розповідає Павло Михед, доктор філологічних наук, гоголезнавець.

Фото: Павло Михед на відкритті виставки картин ніжинської художниці Оксани Грек, грудень 2014. Джерело: Вікіпедія

Власне, Гоголь був на стільки різним й, у деякій мірі, недосяжним, на скільки є й наш Ніжин. Геній свого часу, але вчився на двійки, писав стоячи, нищив власні літературні надбання, спілкувався одночасно і зі знаттю, і з простолюдинами… У цьому всьому є відображення буття талановитого письменника й цікавої особистості Миколи Гоголя.

Фото: Пам’ятник Миколі Гоголю в Ніжині. Автор: Олександр Воронуха

Як повідомляв MYNIZHYN, щещодавно в Держмистецтв відбулось засідання Комітету з присудження літературної премії імені М. В. Гоголя, під час якого і було обрано цьогорічного лауреата.

За матеріалами з відкритих джерел

Олександр Воронуха Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram Viber Facebook Instagram Теги: Ніжин, Гоголь, Микола Гоголь, Письменник Новини по темі:

01.04.2024, 16:32 149 Загинув Воїн із Ніжинщини — Сергій Кулинко

01.04.2024, 14:57 487 У Ніжині трапилась ДТП за участі велосипедиста: подробиці

01.04.2024, 14:46 160 Обрано лауреата премії імені Миколи Гоголя у 2024 році: ним виявивс

01.04.2024, 11:19 343 У Ніжині поліція затримала торгівця зброєю та боєприпасами: подробиці

01.04.2024, 08:45 612 Аптеки Ніжина: як купити ліки дешевше

31.03.2024, 20:11 1602 Барви весняного Ніжина (Фоторепортаж)

Источник

Новости Чернигова