Як чернігівці можуть зекономити на газі

Початок опалювального сезону вкотре поставив перед українцями важливе питання: як споживати блакитне паливо, аби заощадити на щомісячних платіжках і при цьому не мерзнути. Завдяки змінам у законодавстві це набагато простіше, ніж ви думаєте.

Конкуренція – на користь споживачу

Закони економіки досить прості: чим більша пропозиція, чим вища конкуренція у будь-якому сегменті ринку – тим вигідніше покупцю. Адже різні продавці товарів та послуг змагаються між собою за клієнта і стараються запропонувати умови, які будуть бодай трішки кращими, ніж у інших. Натомість, якщо у якійсь галузі існує монополія (природна чи штучна) – то ціни можуть бути захмарними, а сервіс при цьому посередній. Бо куди той споживач дінеться?

Донедавна газовий ринок для клієнтів був якраз такою монополією. По факту дозвіл продавати паливо існував для всіх кілька років, але визначена урядом вартість газу була нижчою від ринкової – тож сенсу це не мало. Але з 1 серпня 2020 року в Україні запрацювали нові механізми, і тепер споживачі газу дійсно можуть обирати у кого саме купувати необхідний ресурс. Як наслідок – ціни перестали бути однаковими для усіх – кожен постачальник пропонує людям якомога приємніші умови. Хтось знижує ціну, хтось пропонує різноманітні тарифні плани, у яких вартість палива буде залежати від різних факторів, хтось розробляє бонусні програми… А споживача залишається лише обрати найбільш підходящий для них варіант – і суттєво зекономити, змінивши про потребі постачальника газу.

Реальна економія

Споживачі газу можуть вибрати, в кого купувати газ та підключитися до газопостачальної компанії навіть не залишаючи межі квартири – у режимі онлайн. Тим більше не потрібно прокладати нові труби чи піклуватися про нове підключення. Обирати можна навіть постачальника, який працює за сотні кілометрів від вашої оселі. Наприклад, чернігівці можуть отримувати газ від продавця із Закарпаття, Причорномор’я, Волині чи будь-якого іншого регіону.

Ціна на газ змінюється щомісяця. І так само кожного місяця споживач може купувати газ у нового постачальника. У вересні найдешевший в Україні газ продавали три компанії – у тому числі, державна компанія Нафтогаз України. Ціни коливалися між 4,39 та 4,9 гривень за кубометр. Для порівняння, значна частина колишніх монополістів – облгазів – продавала паливо за ціною 5,49 гривень за кубометр. На жовтень та листопад компанії збільшили ціну – тож потрібно моніторити показники і робити вибір. Все працює, як у супермаркетах: де дешевше потрібний вам продукт – там і купуєте.

Економія – не єдина причина для зміни постачальника. Це може бути незадоволення якістю послуги, що надається. Або інша причина – наприклад, бажання підтримати якусь конкретну компанію.

Як змінити постачальника газу

Для початку слід обрати нового постачальника газу. Загалом ліцензії на торгівлю газом в Україні мають понад 500 компаній (щоправда, не всі насправді почали працювати на ринку). Їх список є на сайті Нацкомісії з регулювання комунальних послуг (НКРЕКП).

Другим кроком має стати подання заяви встановленого зразка до нового постачальника. Це можна зробити як на сайті нового постачальника, так і електронним листом — надіслати скановану або сфотографовану заяву на електронну скриньку. До заяви треба додати документи (на право власності, посвідчення особи, ідентифікаційний код.

Також є варіант скористатися банківськими онлайн-сервісами. Перший такий вже запустив державний «ПриватБанк» (через Приват24).

Потрібно знати свій EIC-код (персональний газовий номер домоволодіння), який можна знайти або у квитанції, або у власному кабінеті на сайті 104.ua.

Процедура узгодження усіх документів може бути тривалою. Закон дає новому продавцю 20 днів, щоб погодитися продавати вам газ, а після цього старому постачальнику – 6 тижнів для того, щоб надати вам остаточний рахунок. Після цього у вас буде 10 днів аби розрахуватися за раніше спожитий газ. Як показує практика, зазвичай процес триває 1-2 тижні.

– Споживач може змінювати собі постачальника газу так же часто, як він купує хліб у різних магазинах – хоч щодня. Але розрахунковий період – місяць, тому хоч щомісяця змінюйте постачальника, якщо бачите десь вигідніші пропозиції,  це нічим не обмежено, – заявила ексголова НКРЕКП Оксана Кривенко.Важливо

• Відсутність індивідуального газового лічильника не є перешкодою для зміни постачальника.

• Споживач не контактує зі старим постачальником та не зобов’язаний отримувати довідку про відсутність боргу. Угода про постачання газу із попередньою газовою компанією розривається автоматично з моменту укладання угоди із новою.

• Новий постачальник має право відмовити споживачеві у підписанні договору за наявності боргів перед старим постачальником. Водночас наявність боргів більше не є завадою для процедури зміни постачальника.

• За доставку газу (це окрема послуга з окремим рахунком) все ще потрібно буде платити облгазу, який обслуговує труби.

Якби у вересні власник чернігівської квартири, який споживає на місяць 20 кубометрів газу перейшов від «Чернігівгаз-Збуту» до, наприклад «Нафтогазу», то заплатив би замість 110 гривень – 94. Для споживачів, які опалюють газом свої великі оселі і спалюють кілька сотень кубометрів палива на місяць, економія може бути значно більшою.

щотижневик "Семь дней"

Источник

Новости Чернигова