Як поводити себе з військовими, які прийшли з «нуля»: поради ніжинського психолога

Наша постійна рубрика: розмова з психологом.

Час від часу ми публікуємо на нашому сайті розмову з ніжинськими психологами: питання, які турбують читачів, відповіді та поради фахівців.

Сьогодні запитання від читачів таке: Доброго дня! Як правильно поводити себе з військовими, які прийшли з «нуля», бачили біль і смерть, пережили жахи війни? Читайте також: Як пoвеpнути підлітка до нopмaльнoгo cтaну якщo він нічoгo не xoче: ніжинський психолог поділився порадами

Читачам MYNIZHYN.com дане питання коментує наш постійний експерт, кандидат психологічних наук, доцент НДУ ім.М. Гоголя; практичний психолог Олександр Пісоцький

Військовий, як і будь-яка людина, має свій особистий простір і потребує поваги до себе. Якщо ви просто знайомий, то варто уникати фізичних контактів: не хапати за руки, плечі, просто торкатися. Разом із тим, не ставити провокуючих і тригерних запитань. Навіть, просто запитувати у військового як він себе зараз почуває не варто. Не намагатися зробити щось приємне для нього через силу. Утримуйтеся від порад, допомоги, коли такого прохання не надходило з його боку. Коли ж військовий не хоче з вами розмовляти, то і не наполягайте.Реклама:

Коли ви рідна або близька людина, намагайтеся бути поряд, підтримувати емоційно, не залишати на самоті з його переживаннями та сумом. Водночас, не знецінюйте переживання військового буденними та шаблонними фразами (не потрібно плакати, переживати; не варто так хвилюватися тощо).

Разом із тим, намагайтеся підтримувати, співчувати, але не жаліти. Часто достатньо буде просто вислухати. Також можна поцікавитися якої підтримки він потребує зараз більш за все. При цьому, уникайте фраз типу Я тебе розумію або Як тобі було важко, або Скільки тобі довелось пережити» тощо.

Уникайте сюрпризів і непередбачуваних дій, заходів. Натомість створіть затишок, спокійну атмосферу, надійне та безпечне середовище. Не обтяжуйте відразу побутовими та сімейними справами.

Під час спілкування варто підтримувати спокійний тон, уникати гучної (на підвищених тонах) розмови та місць у яких доволі галасно. Варто відмовитися від розмов на тему війни, політики, справедливості, почуття провини, страху, тобто тем, які можуть спровокувати сильні негативні емоції, будь-які конфлікти. Про що можна говорити – про хобі, життя до війни, харчування, родину тощо.

Це лише основи взаємодії із військовими. Зважте також на індивідуальні прояви поведінки  і вас і людини з бойовим досвідом.

Якщо вам доволі складно налагодити стосунки у такій ситуації, варто звернутися за кваліфікованою допомогою. Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Раніше ми писали про те, як психологічно впоратися з відключеннями світла, води та зв’язку: що радить ніжинцям психолог?  Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram
Viber
Facebook
Instagram

Источник

Новости Чернигова