Качанівка, один з головних туристичних об’єктів Чернігівщини, потребує реставрації

10 березня 2023 р.   50   0

Палацово-парковий комплекс Качанівка – це перлина України. Саме на території Качанівки упродовж двох століть створювався і майже в цілісності зберігся архітектурно-парковий ансамбль – унікальна пам’ятка кінця ХVIII — початку ХХ ст. Це єдиний садибний комплекс в Україні, який дійшов до нашого часу в порівняно непоганому стані, майже з усіма атрибутами провінційної дворянської садиби: палацом, церквою, господарськими та службовими будівлями.

Ці кадри знімальною групою «Подій» були відзняті рік тому. 23 лютого.
Тоді спільно з делегацією ЧОДА ми готували обнадійливий сюжет про велику реставрацію. Оскільки Качанівку було включено до Президентської програми «Велика реставрація». Альтанку Глінки саме активно рятували від руйнувань, а в планах була масштабна реставрація палацу та водогінної вежі. Цим позитивним зрушення передував у 2020 році візит до Качанівки Президента України Володимира Зеленського, розповідає генеральний директор Національного заповідника Качанівка Володимир Буренко.

Будуючи грандіозні плани щодо великої реставрації тоді нікому і на думку не спадало, що вже наступного ранку всі ці мрії нещадно перекреслить повномасштабне вторгнення росіян на українську землю. А ічнянськими дорогами рухатимется вже не будівельна техніка, аби відновлювати, а сунутимуть нещадні рашистські колони танків, аби нищити все на своєму шляху.

На щастя, Качанівку вдалося вберегти від ворожої навали. Проте без реставрації перлина невпинно руйнується. Сьогодні вона кричуще потребує як проти аварійних, так і відновлювальних робіт.

Гортаючи сторінки книги «Велике будівництво» дуже боляче усвідомлювати, скільки таких як Качанівка об’єктів по всій Україні, через повномасштабне вторгнення були позбавлені права на велике відновлення. Величезна кількість пам’яток була пошкоджена або зруйнована вщент. Тому термін «велике будівництво» замінили на відновлення.

Сьогодні в пріоритеті пошкоджені внаслідок воєнних дій об’єкти. Тому в найближчі роки на реставрацію Качанівки скоріш за все годі сподіватися. Та цю спадщину ми не маємо права втратити.

Джерело

Новости Чернигова