Коронавірусна година пік у Чернігові

Однією зі сфер, на роботі яких пандемія коронавірусу позначилася чи не найбільше, був і залишається громадський транспорт. Адже обмеження стосовно кількості пасажирів, які можуть одночасно знаходитися в салоні маршрутки або тролейбуса, були введені чи не одразу. І попри поступове послаблення продовжують діяти й нині. Так, у салоні не може одночасно бути людей більше, ніж сидячих місць. Щоправда, на практиці це обмеження реалізовується, м’яко кажучи, не дуже.

Ті, кому регулярно доводиться їздити в маршрутках або тролейбусах у години пік, мабуть, помічали – не те що сісти, а навіть просто проштовхнутися до них інколи буває досить складно. На фоні поширення COVID-19, яке впродовж останніх місяців набирає катастрофічних для країни обертів, перевантажений громадський транспорт стає додатковим джерелом небезпеки.

У тролейбус люди заходили боком

Для того аби зрозуміти масштаби проблеми, варто просто подивитися на кількість пасажирів, які намагаються потрапити до транспорту зранку та ближче до вечора. Тобто тоді, коли люди їдуть на роботу або повертаються додому. І якщо у звичайний час транспорт буває незаповненим навіть на половину, то в години пік доїхати кудись, навіть стоячи, буває проблематично.

– Зазвичай я не часто користуюся транспортом. Буває, що пару зупинок всього треба проїхати, тому з переповненістю маршруток чи тролейбусів зіштовхуюся рідко. Хоча одного разу їхав на Коти, то в тролейбусі стільки людей було, що в нього боком проходили, бо навіть зайти або вийти нормально було неможливо. За маски часто кажуть щось, а от за кількість людей ніколи не чув, – розповів містянин Петро на зупинці в районі Красного мосту.

Ті, хто за допомогою громадського транспорту має долати великі відстані щоденно, бідкаються: зранку та ввечері доїхати кудись у транспорті, де б карантинних норм перевезення пасажирів дотримувалися, практично неможливо.

–Зранку транспорт часто переповнений. Не те що сісти, а навіть просто стояти важко. І ніколи не бачив, щоб кількість людей якось обмежувалася. За тим, щоб люди були в масках, як правило, слідкують, роблять зауваження. Принаймні не помічав такого, щоб нічого не казали, – поділився спостереженнями Дмитро.

– Если люди заходят без масок, то им всегда делают замечания. При мне еще не было такого, чтобы кто-то зашел и его не попросили надеть маску, – відзначила чернігівка Вероніка.

Усе залежить від кондуктора

Для того аби зрозуміти, чому склалася така, не дуже правильна за умов пандемії, ситуація, ми звернулися до Руслана Ємця, начальника КП «Чернігівське тролейбусне управління».

– Скільки людей буде перевозити тролейбус, залежить від кондуктора. Ми з ними регулярно проводимо інструктаж та нагадуємо, що в салоні може їхати така кількість пасажирів, що дорівнює кількості місць для сидіння. Але ж, розумієте, у нас і оплата праці залежить від пасажиропотоку та виручки. І, напевно, тому кондуктори не зовсім дотримуються цих вимог, – розповів він.

Крім того, Руслан Ємець зазначив, що, за наявною у нього інформацією, громадський транспорт не входить до основних місць, де люди можуть підчепити небезпечну хворобу. Наприклад, ті ж ресторани набагато небезпечніші. Утім це не означає, що про пандемію всі забули, а ситуацію не намагаються взяти під контроль.

– У мене є моральне виправдання в подібній поведінці кондукторів, але я не провокую їх порушувати заборони, і на кожній зустрічі наголошую про важливість цих обмежень. Штрафувати за порушення подібних обмежень я їх не можу, бо це не прописано в Кодексі законів про працю, – наголосив Руслан Ємець.

Ще одна вагома причина, через яку в години пік важко дотримуватися карантинних вимог: у Чернігові тролейбус залишається, так би мовити, соціальним транспортом. Адже пенсіонери можуть їздити в ньому безкоштовно, а тому, як правило, і обирають їх для пересування містом, значно збільшуючи навантаження.

Виходом із ситуації могло б стати збільшення в години пік кількості «рогатиків», які працюють на маршрутах, але з огляду на фінансовий та технічний стан підприємства зробити це неможливо. До того ж, через пандемію підприємство зіштовхнулося з кадровим голодом.

– На сьогоднішній день при дотриманні цих обмежень я й половини всього пасажиропотоку не перевезу, бо вже немає тих 150 тролейбусів на лінії, що були ще 15 років тому. До того ж у нас зараз хворіють 22 водії, і я вже не можу випустити в місто стандартну кількість машин – 64, а виходить лише 62 тролейбуси з великим перепрацюванням зі сторони здорових водіїв, – пояснив Руслан Ємець.

Припри те, що бюджет підприємства невеликий, воно без жодної додаткової підтримки з боку місцевої влади робить усе від нього залежне, аби завадити поширенню хвороби. Насамперед ідеться про дезінфекцію салону. Так, КП «ЧТУ» витрачає на місяць близько 40 тис. грн власних коштів. Щоправда, для цього доводиться економити на чомусь іншому.

– Я думаю, що єдиним варіантом, при якому можна дотримуватись обмеження в перевезенні пасажирів включно на місцях для сидіння, є повернення до спецрежиму перевезень. Тоді, під час жорсткого карантину, ми перевозили лише працюючих чернігівців. Зараз би це теж спрацювало, бо я не знаю, як кондуктор може пояснити людині, яка хоче доїхати на роботу, що їй не можна зайти, бо всі сидячі місця зайняті пенсіонерами, – розповів керівник КП «ЧТУ» Руслан Ємець.

Відповідальність лежить і на пасажирах

В аналогічній ситуації знаходяться і приватні перевізники. Наприклад, Володимир Козир, директор ТОВ «Пассервіс-люкс» та представниця ПрАТ «Таксосервіс», яка не захотіла, аби ми вказували її ім’я, розповіли, що контролювати кількість людей у транспорті практично неможливо.

Основна причина – карантинні обмеження не відповідають потребам людей. Адже на відміну від часів посиленого карантину, нині всі підприємства, ринки та магазини працюють. А отже, і кількість людей, які потребують громадського транспорту в місті, така ж, як і до карантину. І якщо навесні навіть обмеження, за якими в салонах мали їздити не більше 10 людей, можна було виконувати, бо й кількість бажаючих була невеликою, то нині зробити це, не спричинивши у місті транспортний колапс, неможливо.

– Если взять время усиленного карантина, то людей в транспорте было мало, не только потому, что не пускали пассажиров выше нормы, а и потому, что их поток был намного меньше. Если тогда в транспорт не могли сесть один-два человека, то сейчас людей намного больше передвигается. Плюс в то время многие начали ходить пешком или пересели на личный транспорт, ну или, например, их коллеги подвозили. Сейчас этого уже нет, – зазначив директор ТОВ «Пассервіс-люкс» Володимир Козир.

Тим не менш перевізники зазначили, що інші протиепідемічні заходи виконуються: водії їздять у масках, а на кожній кінцевій зупинці та опісля робочого дня салони провітрюються та обробляються дезінфекторами.

А ось за масковим режимом серед користувачів слідкувати досить важко.

– Сейчас у нас каждый день война идет между водителями и пассажирами, которые не хотят надевать маски. Полиция штрафует водите лей – а что они могут сделать? Ведь не сможешь каждого не пустить!– бідкається перевізник.

– Сейчас опять же есть большая проблема с людьми, которые заходят без масок. Им делаешь замечание, а они начинают спорить, ругаться и рассказывают, что мы все дураки и ничего не понимаем. А вот они прочитали где-то в интернете, что коронавируса не существует, а маски вообще вредят здоров’ю, и считают это истиной в последней инстанции. Люди должны думать о своем здоровье. У нас небольшой город, если выходить раньше, то можно и пешком дойти куда угодно и не подвергать себя дополнительной опасности. Ведь люди же делали так во время усиленной фазы карантина – а что сейчас мешает? – розповіла представниця ПрАТ «Таксосервіс».

Перевізники наголошують, що багато чого залежить і від самих пасажирів. Адже про необхідність збереження соціальної дистанції, носіння масок та дотримання правил гігієни відомо всім. На жаль, чимало людей принципово відмовляються виконувати ці правила і таким чином наражають на небезпеку себе й оточуючих.

Зрештою, їхати чи не їхати переповненим салоном, також обирає кожен. Щоправда, якщо карантинний режим буде знову посилено, а з огляду на те, що наша країна входить до десятки світових лідерів за темпами поширення коронавірусу, рано або пізно це станеться. А тоді, як і навесні, такого вибору вже не буде.

Еженедельник "Семь Дней"

Источник

Новости Чернигова