Лавочки й доріжки чи внутрішньобудинкові мережі: чому важливо правильно розставляти пріоритети в утриманні багатоквартирних будинків

АКТУАЛЬНО

У липні договори на технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж мали  38 багатоповерхівок. У жовтні – 57. Багато це чи мало? Якщо зважити, що в Чернігові багатоповерхівок 1744 – мало. А якщо розуміти, що це питання насамперед безпеки – то критично мало.

Обговорити цю проблему, а також питання, які стосуються обслуговування внутрішньобудинкових мереж, за круглим столом зібралися представники балансоутримувачів ТОВ «Стрілецька Набережна», ПП «Техкомсервіс», ОЖБК, ЖЕК-10, КП «Деснянське», КП « Новозаводське» та АТ «Чернігівгаз».

Лавочки й доріжки чи внутрішньобудинкові мережі: чому важливо правильно розставляти пріоритети в утриманні багатоквартирних будинків, фото-1

Інженер з експлуатації «Техкомсервісу» Іван Цвіль розповідає: «Нові ОСББ ще не зіткнулися з глибшими проблемами, у них поки на 1-му місці благоустрій – лавочки, клумби, доріжки. Та й у нас у тариф, крім фарбування труб, на обслуговування внутрішніх газових мереж більше нічого не було закладено, якщо чесно. Бо нам мешканці про ремонт дахів зразу нагадають. А ось про труби – ні».

«Люди часто кажуть – що там та труба. Поки на добу не залишаться без газу», – каже директор з капітального будівництва АТ «Чернігівгаз» Сергій Дорошенко.

Начальник Чернігівського відділення Євгеній Денисенко наводить зовсім нещодавній приклад: «У Козельці в багатоповерхівці стався витік газу. Аварійна бригада поїхала, ліквідувала. Це безкоштовно, адже входить в тариф на розподіл газу. А ось обслуговування та ремонту внутрішньобудинкових мереж в тарифі нема. Про це мають потурбуватися балансоутримувачі – не лише про газові мережі, а й про будь-які інші внутрішньобудинкові, хай то буде електрика чи водопостачання.

Але, як виявилося, в цьому будинку не те що договору нема на обслуговування, а навіть і …балансоутримувача! Декілька років тому місцева влада «списала» його з балансу. І будинок виявився нічиїм. А фактично він належить всім мешканцям, вони співвласники. Зрештою, цю ситуацію нам вдалося вирішити, знайшовся уповноважений від мешканців. Але скільки таких ситуацій ще буде, поки люди не зрозуміють, що газ – це першочергово, адже це питання безпеки».

Обслуговування внутрішньобудинкових мереж прибрали з тарифу ще у 2018 році, коли Міненерго відмінило наказ №35 «Про затвердження Положення про порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення» від 1997 року.

А в травні 2019 року набрав чинності закон «Про житлово-комунальні послуги». В ньому чітко вказано, що технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем газопостачання проводиться за рахунок співвласників (ст14, п.3). Виконавцем цих послуг може бути будь-яка компанія, обрана співвласниками, яка має необхідні дозволи на проведення робіт з газовим обладнанням, відповідну матеріально-технічну базу та спеціально навчений персонал.

Лавочки й доріжки чи внутрішньобудинкові мережі: чому важливо правильно розставляти пріоритети в утриманні багатоквартирних будинків, фото-2

Тому коли дехто із політиків «сідає» на улюбленого передвиборчого тарифного коника і починає розповідати про «третю платіжку за газ», маючи на увазі обслуговування внутрішніх мереж, – це відверта провокація, яка наражає людей на ризик. Адже таке обслуговування має бути складовою тарифу на утримання будинку – і точно не менш важливою, ніж ремонт сходів чи даху.

В тих будинках, які нині обслуговує «Чернігівгаз», найчастіше виявляють витоки газу на різьбових з’єднаннях та відключаючих пристроях. Більшість викликів аварійної газової служби 104 пов’язані з витоками через людський фактор (самовільне втручання, порушення правил користування) та з тривалим терміном експлуатації. Простими словами – зношеністю мереж.

Житловий фонд та відповідно всі  мережі (не лише газові, а й водопостачальні, електричні, теплові) українських міст далеко не нові і потребують обслуговування та ремонтів.

Щоб укласти договір з «Чернігівгазом», потрібно звернутися до Центру обслуговування клієнтів із заявою.  Також потрібен буде акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, згідно з яким івидається рахунок на виконання робіт з технічного обслуговування. В договорі будуть прописані всі умови його проведення, а вартість залежатиме від видів робіт, яких потребує той чи інший будинок.

Источник

Новости Чернигова