МАГАТЕ виносить на Радбез ООН угоду з Україною та РФ щодо безпеки ЗАЕС – Reuters


МАГАТЕ виносить на Радбез ООН угоду з Україною та РФ щодо безпеки ЗАЕС – Reuters

Рафаель Гроссі (фото — скриншот з відео)

Глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі планує у травні запропонувати на засіданні Ради Безпеки ООН проєкт угоди з Росією та Україною про безпеку Запорізької АЕС. Про це повідомляє Reuters.

Читайте нас у Telegram: тільки важливі та перевірені новини

Чотири джерела в дипломатичних колах повідомили агентству, що найближчим часом може бути укладена формальна домовленість МАГАТЕ з Україною та Росією щодо гарантій безпеки для Запорізької АЕС.

Керівництво МАГАТЕ у попередні місяці доклало значних зусиль для того, щоб отримати гарантії безпеки для найбільшого в Європі ядерного об’єкта в умовах продовження бойових дій. Для цього Гроссі кілька разів відвідував Київ та Москву.

Джерела Reuters розцінюють ситуацію як «багатонадійну» і зазначають, що Україна, яка «довгий час виступала проти цього плану», тепер його підтримала при тому, що позиція Росії залишається «менш зрозумілою».

План Гроссі полягає в тому, щоб передбачувану угоду розглянула Рада Безпеки ООН. Точну дату засідання Ради безпеки поки що не визначено, проте воно може відбутися ще до кінця травня.

Деталі проєкту угоди невідомі. Раніше Гроссі озвучував вимоги про заборону розміщувати на ЗАЕС важкі озброєння та відмову від ведення вогню в районі станції, а також висував ідею про «захисну зону» ЗАЕС.

За даними двох джерел, може йтися про повне виключення присутності на станції військових. Одне джерело сказало, що один із пунктів угоди може передбачати гарантії для українського персоналу ЗАЕС.

Дипломати також сказали Reuters, що поки що не розуміють, якими практичними заходами може бути забезпечене виконання подібних пунктів.

  • За інформацією Генштабу ЗСУ, з Енергодару до Ростовської області РФ вже вивезли частину сімей запорізьких атомників.
  • Окупаційне керівництво Запорізької АЕС екстрено відпрошується у «відпустки», шукаючи на заміну українських атомників.
  • 11 травня керівництво Енергоатому повідомило, що проводить підготовку персоналу, який має зайти на Запорізьку АЕС одразу після деокупації станції.

Читайте також: Окупанти планують «евакуювати» із Запорізької АЕС понад 3000 працівників – Енергоатом

Джерело