У соціальних мережах Tik-Tok, Instagram, Facebook, а також у Telegram-каналах можна зустріти відео, у яких торкаються чутливих для українців тем, намагаються закликати до деструктивних дій, посіяти паніку, інтегрувати в український дискурс ворожі наративи.
Команда проєкту «Інфо Safe» виявила одне із таких відео в телеграм-каналах, які поширювали інформацію про Чернігів, розвінчала озвучені там фейки та пояснила алгоритми впливу такого контенту.
У ролику, який першочергово поширювався у Tik-Tok, чоловік, який представився «незалежним журналістом Анатолієм» закликав глядачів «об’єднуватися, вставати, робити волевиявлення». Усе через проєкт закону 8225 «Про внесення змін до деяких законів України щодо примусового вилучення, відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені з мотивів суспільної необхідності для будівництва або реконструкції об'єктів критичної інфраструктури». Цю ініціативу чоловік назвав законом, хоча вона наразі очікує розгляду, та зазначив, що тепер у всіх українців забиратимуть землю.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ШАХРАЇ, ЯКІ ПРИКРИВАЮТЬСЯ ВОЛОНТЕРСТВОМ: ЯК ВИЯВИТИ ЗЛОВМИСНИКІВ
Серед меседжів, які поширювалися – «Зеленський буде воювати до останнього українця», «а вони сидять і закони принімають», «я не закликаю до якогось перевороту чи ще чогось». Ці тези є маніпулятивними та містять ознаки російської пропаганди. Зокрема, Володимир Зеленський ніколи не озвучував приписувану йому цитату, вона належить президенту держави-терориста. Однак таке перекручування інформації може налаштувати глядача проти чинної влади України – як голови держави, так і уряду.
Ознаками маніпулятивних відео є апеляція до емоцій реципієнта, перекручування дефініцій (наприклад, законопроєкт називають законом), цитати приписуються іншим людям, особисті думки подаються як факт. Детальний аналіз дивіться у черговому випуску проєкту «Інфо Safe».
Нагадаємо, «Інфо Safe» — проєкт, у якому виявляємо та розвінчуємо ворожі вкиди, фейки, кібератаки та шахрайські схеми, пов’язані з розповсюдженням інформації. Створений за фінансової підтримки Британської Ради в Україні.
Оставить комментарий