На Чернігівщині провели найбільший в Україні контрольований відпал лісової підстилки

Лісівники філії «Чернігівське лісове господарство» ДП «Ліси України» спільно з науковцями провели практичний тренінг з контрольованого відпалу лісової підстілки у лісових масивах Косачівського лісництва.

Про це повідомляє Північний лісовий офіс.

Що таке контрольований відпал і навіщо його проводити?

Контрольований відпал – це завчасне контрольоване випалювання наземних горючих матеріалів (наприклад, лісової підстилки), проводити яке можуть   тільки кваліфіковані лісові пожежні бригади. Його здійснюють, щоб запобігти виникненню загорянь й поширенню вогню лісовими масивами.

Лісівники й науковці обрали найбільш оптимальний для відпалу час – найвищий (V) клас пожежної небезпеки. Напередодні працівники філії у співпраці з представниками Регіонального Східноєвропейського Центру моніторингу пожеж підготували грунт – встановили протипожежні бар’єри (мінералізовані смуги) й здійснили заходи по захисту лісових насаджень. Всього під контролем спеціалістів здійснено відпал на ділянці  1,5 га.

Директор Чернігівської філії Денис Землянко розповідає, що ця технологія, як і будь-яка інша, має свою передісторію. У серпні 2008 році у лісових масивах філії сталася масштабна пожежа. Вогнем було охоплено приблизно 1 тис. га лісу, поки зрештою він не перекинувся на найближче село Косачівка. У результаті постраждали подвір’я та майно людей.

Василь Гуменюк, доцент кафедри лісівництва НУБіП і представник Регіонального Східноєвропейського Центру моніторингу пожеж, згадує про ще одну масштабну пожежу наприкінці 2020-х років. Науковець розповідає, що через загорання постраждав самосійний ліс – ресурс, який відіграє велику роль у збільшенні та збереженні біорізноманіття країни. За його словами, неофіційно зустрічні пали для зупинки вогню почали проводити  ще у 80-х роках минулого століття, про що тоді ніхто не афішував. У таких країнах, як США, Австралія, Німеччина, Франція, Греція тощо, контрольований відпал (Prescribed Fire) застосовують ще з 60-х років 20 століття. Їх проводять щороку, для чого попередньо розробляють проєкти й стратегії контрольованих відпалів з урахуванням переважаючих вітрів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЧЕРНІГІВЦІВ ЗАПРОШУЮТЬ НА ВЕСНЯНУ ТОЛОКУ В ЯЛІВЩИНУ

За словами організаторів заходу, контрольований відпал на території Косачівського лісництва – це найбільший за своїми масштабами в усій країні.

Источник

Новости Чернигова