Новий сорт ірису на Прилуцькій дослідній станції

31 травня 2024 р.   19   0

Квітка нового сорту ірису.

Ось цей строкатий красень вперше розквітнув на Прилуцькій дослідній станції. Його селекціонував та ексклюзивно презентує заввідділу дендрології ПДС Геннадій Мамченко.

Власна колекція Геннадія Мамченка налічує 14 сортів. Найбільше він пишається тими, які мають міжнародне визнання – сертифікат Північноамериканської спілки ірису. Один із улюблених – із символічною назвою «Героям Небесної Сотні». Його визнали найкращим члени Української спілки ірису шляхом таємного голосування. Сьогодні саме цей сорт ірисів квітне біля банеру «Героям Небесної Сотні» у центрі Прилук.

Для Геннадія Мамченка іриси не лише хобі, а й його справжня стихія. У селекціонера свій унікальний підхід до створення ірисів. Він досліджує генетичну схожість, експериментує з різноманітність кольорів та форм та працює над вдосконаленням характеристик цих чарівних квітів. Іриси для селекціонера стають не лише об’єктом досліджень, але й джерелом радості та задоволення.

Колекцію ірисів на дослідній станції масово розпочали збирати ще у 2007 році. Від Прилуцької дослідної станції один сорт знаходиться у реєстрі і три у держсортовипробуванні. Особисто від Геннадія Мамченка 14 сортів зареєстровано у американській спілці ірисів.

Ірис – не лише квітка краси та витонченості, а й символ радості, благополучча та світла. Незалежно від походження та назви з цією квіткою пов’язуються прекрасні асоціації, які створюють спокійну та чарівну атмосферу при спілкуванні з нею.

Аби віднайти один сорт науковець може працювати протягом семи років. Першочергово визначає два іриси, котрі можна поєднати. Квіти обирає за певними критеріями.

Ось найвідповідальніший момент поєднання рослин між собою – ізоляція квітки і нанесення пилка від певного батьківського сорту. Ізоляція робиться для того, щоби не був занесений ніяким іншим способом пилок від інших рослин.

Саме насіння визріває близько 70 днів.

Колекція ірисів, яку вирощують на Прилуцькій дослідній станції вражає різноманіттям своїх кольорів та форм. Серед розмаїття кольорів є і сорт «Барбі». Для науковців Прилуцької дослідної станції він особливий. Ірис вперше розцвів під наглядом досвідчених селекціонерів. Ще три сорти проходять етап реєстрації.

А Геннадій Мамченко обіцяє – у Прилуках розквітне ще один найособливіший сорт, якій матиме назву на честь Перемоги України, яка неодмінно буде. Цей сорт має бути надійним, якій ростиме у спартанських умовах, щоби як і Україна витримував всі негаразди.

Джерело

Новости Чернигова