Обстріляний Сновськ: людське горе та ліквідація наслідків терористичного удару

«Це був поминальний день – ми збиралися на кладовище, як раптом почули потужні вибухи», — розповідає жителька прикордонного міста Сновськ Людмила Максименко.

Вперше з початку повномасштабного вторгнення місто Сновськ Чернігівської області зазнало обстрілів з боку росіян. Окупанти вдарили по об’єктах соціальної інфраструктури і житловим масивам реактивними системами залпового вогню «Ураган».

Пише Челайн 

Цей терористичний акт трапився 13 травня 2024 року об 11 ранку. За інформацією поліції Чернігівської області, атакували населений пункт касетними боєприпасами (*ред. касетні бомби належать до снарядів «невибіркової дії» йзаборонені більш ніж у 100 країнах світу).

За словами місцевих мешканців, того ранку вони нарахували приблизно сім вибухів. Міський голова Сновська Олександр Медведьов зазначає, що внаслідок російської атаки по місту загиблих немає, утім травмовано чотирьох його жителів: спершу вони були доставлені у місцеву лікарню, де їм надали першу медичну допомогу. Пізніше постраждалих направили до лікарень у Корюківці та Чернігові.

Продавчиня з місцевого магазину отримала найтяжчі травми – осколком вона поранена в грудну клітину, а також у тазостегновий суглоб. Її обстежили та прооперували в Корюківській центральній районній лікарні.  Один чоловік отримав осколкове поранення у голову. Також поранено чоловіка та жінку – осколками їм посікло кінцівки, тобто ноги, — зазначаєсновський міський голова Олександр Медведьов.

За підрахунками експертів комісії з фіксації збитків пошкоджень зазнали 58 приватних житлових будинків.

Осколки летіли по чотирьох вулицях міста, найбільший удар припав на вулицю Свободи і далі на вулиці, які за нею, — зазначає сновський міський голова Олександр Медведьов.

Надія Макаричева – жителька Сновська. Її будинок розташований на тій вулиці міста, що зазнала найпотужнішої атаки, назва у неї символічна – Свободи. Поряд з домівкою Надії, що зазнав значних пошкоджень внаслідок обстрілу, ми нарахували ще кілька десятків будинків на яких яскраво помітно сліди ворожого терористичного акту: вибиті віконні шиби, посічені уламками стіни та паркани, наскрізні сліди від обстрілу в людських будовах.   Деінде у людських дворах, досі можна знайти залишки осколків від боєприпасів. В більшості люди позбирали «сліди руського міра» в окрему тару. Кажуть, що для них це «пам’ять». «Пам’ять» якої краще б ніколи не існувало у їх житті.

Надія Макаричева розповіла нам, що того дня вона була вдома, планувала виходити з будинку аби владнати справи по господарству, але усе заплановане несподівано обірвали звуки вибухів. Вона з жахом згадує, що вони були надзвичайно гучними та великої потужності. Жінка розповідає, що спершу не зрозуміла, що відбувається, тож одразу кинулась бігти на вулицю та вже за кілька секунд на рівні підсвідомості прийняла рішення лягти на підлогу у віддаленій кімнаті свого будинку. Вона впевнена, це її врятувало. 

Надія показує нам вирви від снарядів на землі поряд з її домівкою та розповідає, що дві касети впали надзвичайно близько до її домівки: одна під самими вікнами, інша – буквально за кілька метрів. Внаслідок атаки будинок Надії зазнав значних пошкоджень.

У мене п’ятьох вікон нема, оці три вікна – це плівка. І тут два вікна. Загалом п’ять вікон із дев’яти. Фундамент посічений, паркан посічений і вивалений, а ще дах – полізли подивилися, щось потрібно з дахом робити, бо він ніби решето – увесь в дірочках, як піде дощ, то все попливе, — показує нам наслідки атаки росіян по місту жителька Сновська Надія Макаричева.

Здебільшого у Сновську пошкоджені приватні будинки: вибиті вікна, посічені стіни та двері; також осколками посікло низку господарських приміщеннь, паркани та приватний транспорт, що на момент атаки був припаркований поруч з домівками сновчан.

Автівка Тетяни Дубровської на момент атаки росіян по місту стояла поряд з будинком. Жінка приїхала до рідного Сновська з Києва на кілька діб, адже були поминальні дні, тому вона планувала традиційно «відвідати» могили рідних на кладовищі. Утім, у Сновську їй довелось затриматись – необхідно навести лад у будинку та дворі після російського обстрілу. 

Приліт був ось тут, віддалено від будинку, але навіть попри це скло на вікнах попсувало, певне найбільше постраждав мій автомобіль, бо був на вулиці, осколки полетіли у цю сторону, тому маємо оце таку картину — розповідає про наслідки російської атаки Тетяна Дубровська, власниця будинку у Сновську. 

Загалом же, домівка Тетяни Дубровської розташована на сусідній вулиці, тут зон ураження було дещо менше, утім навіть попри це будинки, що розміщені тут, мають значні сліди ворожої атаки: вибиті вікна, побиті стіни, паркани у дірках.

Жінка вже кілька років мешкає в столиці, утім, періодично приїжджає до Сновська. Цього разу до Києва жінка повертатиметься на побитій ворожими снарядами машині.

Прострелив осколок у заднє вікно автівки, пройшло через сидіння, зайшло через дірку між ними, і вилетіло у протилежне вікно. Ось так, позаду взагалі вікон немає, а попереду побиті добряче, — розповідає про наслідки російської атаки Тетяна Дубровська, власниця будинку у Сновську. 

Через дорогу від будинку Тетяни розташований будинок родини Максименків. У ньому мешкає мама, разом зі своїми двома синами. Чоловік жінки помер два роки тому від захворювання. Будинок, що для цієї родини слугує пам’яттю про чоловіка та батька, наскрізь прошили осколки російських снарядів. Людмила Максименко показує пошкодження, які її домівка отримала унаслідок атаки росіян: побиті вікна та стіни всередині дому, найбільших пошкоджень зазнав дах.

Біля самісінького фасаду був приліт, повибивало вікна — чотири вікна: два вилетіли повністю, ще два внутрішні склопакети залишилися. Із цього боку в дах було влучання – воно тепер усе вигнулося всередину. Потрібно терміново його ремонтувати, адже в іншому випадку, надзвичайно високий шанс, що все просто завалиться всередину і будинок буде зруйновано, — розповідає жителька міста Сновськ Людмила Максименко.

В той страшний день Людмила разом із двома синами була в рідних – із дому вийшли буквально за кілька хвилин до обстрілу. Це і врятувало життя…

 Це був поминальний день – ми збиралися на кладовище, бо мене був відгул на роботі. Ми десь о 10:25 з дітьми зібрались і пішли до бабусі, щоб їхати. Коли ми прийшли туди, хвилин через п’ять почули вибухи, — ділиться жителька міста Сновськ Людмила Максименко.

ЛІКВІДАЦІЯ НАСЛІДКІВ

Наразі більшість будинків на вулицях Сновська помітно «підлатані»: вікна затягнуті плівкою, дахи деяких з них накриті брезентами, яскраво-жовті газові труби мають помітні сліди «запайки». А от паркани, у більшості, просвічують дірками від російських осколків. Місцеві жителі розповідають, що у більшості усі роботи з ліквідації наслідків ворожих обстрілів виконували самостійно. Дехто отримував допомогу від місцевого самоврядування.

За словами сновського міського голови, в перші години після російського удару по місту місцевим мешканцям, які найбільше потребували допомоги, відповідну підтримку надавала місцева влада.

Матеріали, які були в нас, ми того ж дня ввечері надали людям, котрі найбільше цього потребували – малозахищеним верствам населення. Загалом же, вікна, які постраждали ми позаклеювали поліетиленом, а також позакривали їх ЮСБ-панелями. Все що змогли – зробили того ж дня, надали усю можливу допомогу, — зазначає сновський міський голова Олександр Медведьов.

Впродовж кількох наступних днів у Сновську, по вулицях на яких розташовані будинки, що зазнали пошкоджень, працювали представники газової служби, енергетики, а також інтернет-провайдери. Вони перевіряли домівки містян на наявність пошкоджень об’єктів інженерної комунікації та в разі наявності усувають їх. Ці роботи у комунальників зайняли кілька діб.

Також у місті організували процес оформлення заявок власниками пошкодженого внаслідок російського удару майна для отримання відшкодування. За словами Олександра Медведьова, сформовані списки людей, чиє майно постраждало внаслідок атаки по Сновську, будуть передані благодійникам, які виявлять бажання долучитися до допомоги, а також у відповідні державні органи.

Представники Міжнародного Товариства Червоного Хреста привезли надали цвяхи будівельні та шифер для власників домогосподарств у Сновську, чиє житло було пошкоджене.

Волонтери Благодійного фонду «Рокада» надавали необхідні будівельні матеріали постраждалим сновчанам.

Фінансову підтримку сім’ям, чиї будинки було пошкоджено та громадянам, які отримали поранення, під час обстрілів Сновська надали представники Міжнародної гуманітарної організації «АКТЕД».

Нічого, переживем. Головне, що усі живі. Дірки залатаємо, вікна поставимо, паркани нові приваримо, тільки важливо, щоб швидше наступила наша перемога і ця наволоч перестала лізти, — підсумовує жителька Сновська Надія Макаричева.

Попри руйнування, які спричинив обстріл, жителі Сновська не втрачають надії на краще майбутнє. Вони вірять у перемогу та продовжують робити все можливе, щоб відновити свої домівки та нормальне життя. Волонтерські організації, місцева влада та просто небайдужі люди об’єднуються, щоб допомогти постраждалим.

Попри всі труднощі, що довелося пережити, сновчани залишаються оптимістами. Вони продовжують жити та будувати свої плани на майбутнє. Вони чітко знають, що їхня сила — у єдності та підтримці одне одного.

Поради для жителів Сновська щодо подолання наслідків обстрілів

1. Безпека і негайні дії під час обстрілів

Залишайтеся в укритті. Якщо почули звуки вибухів, негайно шукайте укриття. Ідеально підходять підвали або спеціально обладнані бомбосховища.

Лягайте на підлогу. Якщо немає можливості вийти в безпечне місце, лягайте на підлогу в центрі квартири чи будинку, подалі від вікон і зовнішніх стін.

Не підходьте до вікон. Навіть після завершення обстрілу уникайте підходити до вікон, оскільки можуть залишатися небезпечні уламки скла або інших матеріалів.

2. Перша допомога постраждалим

Надання першої медичної допомоги. Якщо є поранені, надайте першу допомогу – зупиніть кровотечу, забезпечте іммобілізацію при переломах і негайно викликайте швидку допомогу.

Перевірте наявність мін та небезпечних предметів. Після обстрілу уважно огляньте територію на наявність нерозірваних боєприпасів та інших небезпечних предметів. Негайно повідомте про це рятувальників або поліцію.

3. Відновлення житла і майна

Тимчасове укріплення будівель. Затягніть вибиті вікна поліетиленовою плівкою або фанерою, щоб захистити будинок від опадів і вітру. Ремонтуйте дахи тимчасовими матеріалами, такими як брезент.

Збір і утилізація уламків. Збирайте уламки скла, осколки та інші небезпечні предмети в безпечне місце. Для цього використовуйте товсті рукавички та інструменти, щоб уникнути поранень.

4. Отримання допомоги

Звертайтеся до місцевих органів влади. Повідомляйте про збитки, подавайте заявки на відшкодування і матеріальну допомогу. Міська влада та волонтерські організації часто надають будівельні матеріали та фінансову підтримку.

Співпрацюйте з гуманітарними організаціями. Представники Міжнародного Червоного Хреста, благодійних фондів та інших гуманітарних організацій можуть надати необхідні ресурси для відновлення.

5. Психологічна підтримка

Шукайте психологічну допомогу. Важливо звернутися до психологів або соціальних працівників для отримання підтримки, особливо якщо ви або ваші близькі пережили сильний стрес.

Спілкуйтеся з сусідами і родичами. Підтримка та спілкування з оточуючими можуть значно полегшити емоційне навантаження.

6. Планування майбутнього

Відновлення інфраструктури. Беріть участь у місцевих ініціативах з відновлення інфраструктури, це сприятиме швидшому поверненню до нормального життя.

Підготовка до надзвичайних ситуацій. Розробіть план дій на випадок повторних обстрілів, зокрема визначте найближчі укриття та шляхи евакуації.

7. Інформування і комунікація

Будьте в курсі новин. Регулярно відслідковуйте офіційні повідомлення від місцевої влади і рятувальних служб, щоб бути в курсі актуальної ситуації та отримувати інструкції.

Використовуйте технології. Використовуйте мобільні додатки та соціальні мережі для отримання інформації та зв’язку з рідними і близькими.

Жителі Сновська демонструють неабияку стійкість та мужність у таких складних умовах. Пам’ятайте, що ваша сила полягає в єдності та взаємній підтримці. Разом ви зможете подолати всі труднощі.

Таліна Тарасенко Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Раніше ми писали: 27 травня внаслідок російських ударів по двох селах Семенівської громади Новгород-Сіверського району двоє мешканців зазнали поранень. Поліція допомагає евакуювати потерпілих до лікарні та фіксує обставини воєнних злочинів росіян. Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram
Viber
Facebook
Instagram

Источник

Новости Чернигова