Особливості облаштування свердловини без кесона

Процес буріння нових свердловин на воду завжди має розпочинатися з ретельного огляду території та проведення гідрогеологічних досліджень місцевості. При цьому основним етапом спорудження установки вважається саме буріння, внаслідок якого замовник отримує доступ до підземного джерела.

 

Важливим моментом ще на етапі обговорення подальших робіт залишається і спосіб облаштування свердловини, наприклад, без монтування спеціального кесона.

 

Кесонами називають спеціальні резервуари, які облаштовують після буріння свердловин навколо неї, вкопуючи всередину ґрунтової основи. Його основна функція полягає в захисті свердловинного обладнання від потрапляння та накопичення вологи, поверхневого бруду, а також промерзання системи в зимовий період. Рішення бурити і облаштовувати свердловину без установки кесона можу бути обґрунтованим бажанням замовника заощадити витрати, високим рівнем розташування ґрунтових вод та необхідність буріння в глинистих породах. Саме в таких випадках майстри пропонують клієнту обрати спосіб подальшого облаштування установки, наприклад, зі спорудженням приямка.

 

Облаштування свердловини з приямком: переваги та недоліки

 

Приямком називають найпростішу за своєю будовою споруду, призначену для захисту свердловини, яка утворюється при викопуванні ґрунту навколо гирла свердловини. Всередині утвореного простору монтують запірну арматуру свердловинної системи водопостачання. Загалом приямки називають примітивними аналогами кесона, оскільки вони також:

 

— захищають насосну систему та саму свердловину від промерзання з настанням морозів;

— служать додатковим захистом для гирла свердловини з метою запобігти потраплянню всередину поверхневих вод, бруду чи інших шкідливих речовин;

— дозволяють облаштувати зручне місце для розміщення всіх необхідних інструментів, механізмів та датчиків, якими контролюється і забезпечується робота свердловинного насоса.

 

Проте саме така конструкція немає необхідної герметичності, що особливо важливо при близькому розташуванні поверхневих вод. Щоб спорудження приямку було достатнім захистом для свердловини, необхідно, щоб підземні джерела води залягали на глибині не менше 5 м.

 

Важливо! Якщо на ділянці буде споруджена нова артезіанська свердловина для доступу до якісної питної води, облаштування кесона або ж будь-якого іншого герметично захищеного простору є обов’язковим критерієм подальшої експлуатації установки протягом багатьох років.

 

Облаштування приямка біля свердловини своїми руками

 

Як правило, можливість заощадити та спробувати зробити приямок навколо свердловини на воду своїми руками важливо обговорити з майстрами, які безпосередньо буритимуть свердловину. Це обумовлено тим, що лише кваліфіковані фахівці зможуть правильно оцінити ефективність такого рішення та проконсультують щодо того, як краще його облаштувати.

 

Зазвичай для цього потрібно спочатку викопати навколо свердловини котлован глибиною не менше 1,5-2 метрів та шириною більшим на 40 см за саму конструкцію. Саме це дозволить зручно розмістити все необхідне обладнання. За формою приямок може бути квадратним або ж круглим.

Після того, як котлован буде готовий, необхідно додатково утрамбувати дно та укріпити стінки, запобігши їх осипанню та потраплянню всередину вологи. Для цього можна скористатися щільною плівкою, проте всі роботи важливо проводити в суху погоду, коли ґрунт максимально щільний. На дно рекомендовано викласти захисну подушку із шарів щебеню та піску.

 

Важливо! Для приямка круглої форми можна використовувати бетонні кільця, а квадратної — щільно обкласти цеглою з цементним розчином. Додатково варто потурбуватися про шар утеплювача, наприклад, з пінополістиролу, пінопласту чи пінополіуретану. Зверху приямок можна накрити ЗБ-люком, бетонною, металевою чи дерев’яною знімною кришкою, щоб в разі потреби можна було швидко отримати доступ до свердловинного обладнання.

 

Проте, щоб отримати дійсно якісний та надійний результат, облаштування конструкції, як і виконання самої послуги буріння свердловин Київ, важливо доручати виключно перевіреним професіоналам. Це дозволить в подальшому заощадити на ремонті свердловини та заміні деталей і механізмів через передчасне псування.

 

Источник

Новости Чернигова