Профілактика остеопорозу: роль харчування та фізичної активності

Остеопороз – це системне захворювання скелета, що характеризується низькою кістковою масою, порушенням мікроархітектури кісток і, як наслідок, підвищеною крихкістю кісток. Всесвітня організація охорони здоров’я класифікує остеопороз як хворобу цивілізації. На поширеність остеопорозу впливає багато факторів ризику, таких як стать, раса, вік, дієта та фізична активність.

Насправді профілактика остеопорозу починається ще в дитинстві, коли правильне харчування і велика кількість фізичних вправ допомагають досягти найкращої пікової кісткової маси. Це надзвичайно важливо, адже чим вищий її показник, коли ми вступаємо в доросле життя, тим менша ймовірність розвитку остеопорозу. Дізнатись більше про лікування остеопорозу можна на сайті calcemin.com.ua.

Ознаки остеопорозу

Остеопороз кісток може розвиватися безсимптомно протягом декількох років і проявлятися лише на пізніх стадіях. Найпоширеніші симптоми остеопорозу:

  • зменшення зросту – може бути спричинене ламкістю хребців, які часто відбуваються непомітно;
  • горб – у людей з остеопорозом часто розвивається так званий «вдовиний горб», який може бути викликаний переломами окремих хребців. Зміни в хребті також можуть стати причиною нахилу вперед, згорбленого положення;
  • задишка – пов’язана зі зменшенням об’єму легень, спричиненим стисканням хребців;
  • переломи кісток – навіть при незначному тиску, наприклад, при нахилі, піднятті легкого предмета, кашлі, легкому русі;
  • хронічний біль у попереку – спричинений переломами хребців. Іноді біль може бути дуже сильним – особливо, коли зламаний хребець починає здавлювати сусідні нервові корінці.

Якщо ви помітили у себе перші симптоми остеопорозу і маєте сімейну історію остеопорозу – зверніться до лікаря (ревматолога або ортопеда). Він призначить необхідні аналізи та проконсультує щодо подальшого курсу лікування.

Що ще корисно їсти при остеопорозі та для профілактики захворювання?

  1. Джерела білка – нежирне м’ясо та риба, яйця, бобові,
  2. Продукти, багаті на вітамін К – листові овочі, яйця, молочні продукти,
  3. Продукти з високим вмістом вітаміну С – овочі та фрукти (включаючи апельсини, полуницю, малину, смородину, перець, капусту),
  4. Продукти, що містять значну кількість вітаміну А – яйця, молочні продукти, жирна риба,
  5. Продукти, багаті на калій і магній – овочі та фрукти (в тому числі картопля, помідори, банани).

Фізична активність

Фізична активність є невід’ємною частиною профілактики та лікування остеопорозу як у чоловіків, так і у жінок. Найбільш важливими та безпечними є вправи, що передбачають осьове навантаження, зміцнюють м’язи постави, рівноваги та координації. Всі вони повинні виконуватися в безпечних, стабільних положеннях.

Роль фізичних вправ як профілактики, а також як терапії діагностованого остеопорозу незаперечна – правильно сплановані фізичні тренування знижують ризик переломів кісток. Це не інтуїтивне знання, а підтверджене дослідженнями за участю жінок з остеопорозом. Жінки, які систематично виконували адекватні фізичні вправи, щоб «запобігти вимиванню кальцію з кісток», мали вищу якість життя і більшу незалежність. Це пояснюється тим, що фізичні вправи сприяють зміцненню м’язів, а сильніші м’язи значно стабілізують поставу та усувають ризик падінь і, відповідно, остеопоротичних переломів.

Література

1. Kohrt W.M., Bloomfield S.A., Little K.D., Nelson M.E., Yingling V.R., American College of Sports Medicine, Position Stand: physical activity and bone health. Medicine and Science in Sports and Exercise, 2004, 36, 11, 1985-1996.

2. Способу життя та харчування. Фармацевт Практик, (1), 36-37.

3. Півень, О. П., & Поліщук, В. В. (2022). ОСОБЛИВОСТІ ПРОФІЛАКТИКИ ТА ФІЗИЧНІ ТРЕНУВАННЯ ПРИ ОСТЕОПОРОЗІ. Rehabilitation and Recreation, (10), 38-44.

Новости Чернигова