Рак шийки матки на Чернігівщині: як уберегти та яка статистика

На Чернігівщини у минулому році рак шийки матки вперше діагностували у 87 жінок, із них у 48 – на пізніх стадіях (31 – на третій, 17 – на четвертій), — пише ЧеLine.

Найбільшою проблемою у цьому контексті є якраз високий рівень занедбаності. Адже на ранніх стадіях цей вид раку успішно проліковується, й жінка може продовжувати жити повноцінно. Натомість майже у кожної другої пацієнтки, якій встановлюють діагноз, – занедбана стадія.

Про те, як жінкам не проґавити розвиток раку шийки матки та що для цього можна зробити безоплатно, розповів лікар-онкогінеколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександр Зуб.

Фото: Олександр Зуб. Джерело:Чернігівський медичний центр сучасної онкології

Лікар пояснює: такасумна статистика спричиненатим, що рак шийки матки на ранніхстадіяхзазвичай протікаєбезсимптомно, а жінки не йдуть до лікарів, поки їхнічого не турбує, тобто на профілактичні огляди, які є обов’язковими.

Раку шийки матки зазвичайпередуютьпередраковістани – дисплазії. Дисплазія – цеще не рак. Але, якщоїї не діагностувати та не лікувативчасно, вона може у ньогоперерости. За словами онкогінеколога, термінвиникнення раку відпередракового стану – 5–8 років. Тож, і жінка, і лікармаютьдостатньо часу, щобвиявити та здолатихворобу, поки вона не є онкологічною.

ПАП-тест – шанс виявити рак шийки матки на нульовійстадії

Найкращий спосіб виявити хворобу на ранній стадії – щорічний огляд у гінекологата ПАП-тест (цитологічне дослідження)раз на 2-3 роки, починаючи з 21-річного віку. ПАП-тест, пояснює Олександ Зуб, –швидка і безболісна процедура, але вона дозволяєвиявити рак на так званійнульовійстадії, а такожклітинизізмінами, щопідвищуютьризик раку.

Читайте також: У Ніжинській стоматології протезуватимуть зуби військовим безкоштовно — що відомо

Більше того,наголошуєлікар,ПАП-тестможнабезоплатнозробити у гінеколога в закладах охорониздоров’я, якізаконтрактованіНаціональною службою здоров’яУкраїни. А до гінекологакожнажінкамаєможливістьзвертатисянавіть без направлення.

Раку шийки матки можна запобігти

Більшість випадків раку шийки матки спричинені вірусом папіломи людини. Вакцинація від ВПЛ до початку статевого життя на понад 90% знижує ймовірність розвитку злоякісних новоутворень. Понад 100 країн вже внесли вакцинацію від ВПЛ у національні календарі щеплень. В Українівона поки входить до списку рекомендованих, тож здійснюється коштом пацієнтів.Вакцинація від ВПЛ, профілактичні огляди та ПАП-тест – прості і доступні кожному дії, які вбережуть від раку шийки матки. Обов’язково проконсультуйтеся щодо цього зі своїм сімейним лікарем чи гінекологом.

Авторка: Іванна Рудишин

Як повідомляв MYNIZHYN, на Чернігівщині зафіксували два випадки захворювання менінгітом: один з них — у 14-річної дитини.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram Viber Facebook Instagram Джерело: cheline.com.ua Теги: Чернігвіщина, Рак, Шийка матки, Онкологія, Статистика Новини по темі:

09.05.2024, 11:27 1234 Під час ракетного обстрілу Чернігова загинула єдина дитина Оксан

04.05.2024, 16:30 1308 Риболовля вартістю у понад 80 тисяч гривень: на Ніжинщині затримал

27.04.2024, 18:28 884 По 170 тисяч гривень на родину: Дорофєєва та Лебіга допомогли коштами 1

27.04.2024, 16:01 970 На Чернігівщині браконьєр наловив риби на 119 тисяч гривень

25.04.2024, 15:08 1455 СБУ затримала "крота" ФСБ, який коригував ракетні удари по Харківщині

22.04.2024, 13:33 1314 Наслідки обстрілу Чернігова: як відновлюється бізнес після теракту

Источник

Новости Чернигова