Спеціальний прикордонний режим на Чернігівщині: що це означає та навіщо

На Чернігівщині запроваджують спеціальний прикордонний режим. Повноцінно він запрацює на початку літа 2024 року і передбачає введення пропускних обмежень для населення прикордонних громад області. Зокрема, всім, хто перебуватиме у п’ятикілометровій близькості до російського та білоруського кордону, необхідно отримати дозволи на проживання, перебування, в’їзд та ведення там певної діяльності. Власникам земельних ділянок у двокілометровій зоні від кордону забороняється користуватися землею. Її планують використати для зведення оборонних укріплень, — повідомляє Суспільне Чернігів.

Хто видаватиме дозволи на проживання та ведення бізнесу? Куди та коли звертатися із заявами? В якому випадку людині можуть заборонити відвідувати прикордоння? Чи буде компенсація за ділянки вздовж кордону, забрані для зведення укріплень? Відповіді на ці запитання читайте у матеріалі Альони Марчан.

Що таке спеціальний прикордонний режим

7 грудня 2023 року Уряд України вніс зміни до Постанови КМУ від 27 липня 1998 р. № 1147 «Про прикордонний режим». Як розповіла Суспільному речниця Чернігівського прикордонного загону Галина Шеховцова, зміни стосуються саме встановлення спеціального прикордонного режиму та нових правил, які він передбачає. Протягом пів року органи місцевої влади мають привести нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.

Мова йде про режимні обмеження, які забороняють вільний в’їзд, перебування, проживання, пересування людей і проведення робіт, не пов’язаних з обороною чи охороною державного кордону.

Як отримати дозвіл на проживання

Щоб отримати дозвіл на в’їзд, перебування, проживання, провадження робіт і пропуск у прикордонну смугу, люди мають подати звернення до відповідного органу Державної прикордонної служби.

«У Чернігівській області звернення потрібно подати письмово на ім’я начальника 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого із зазначенням у зверненні інформації, визначеної статтею 24 Закону України «Про державний кордон України»», — розповіла Галина Шеховцова.

Згідно із Законом, дозвіл у прикордонну смугу надається на безоплатній основі протягом 10 робочих днів з дня надходження звернення, в якому зазначаються:

  • прізвище, ім’я та по батькові (за наявності);
  • дата народження;
  • громадянство (підданство) особи, яка перебуватиме у межах прикордонної смуги;
  • реквізити документа, що посвідчує її особу;
  • місце проживання (місце перебування);
  • засоби зв’язку.

«Дозвіл на проживання жителів місцевостей, розташованих у межах прикордонної смуги надається безстроково. Дозвіл на перебування працівників підприємств, установ, організацій, розташованих у межах прикордонної смуги, надається на один рік”, — сказала Шеховцова.

За її словами, письмове звернення необхідно надіслати за адресою: вул. Квітнева, 3в, м. Чернігів, 14026 або на E-mail: [email protected]

«Звертатися людям і підприємцям можна вже і зараз, але дозвіл людина отримає, коли система запрацює на повну», — додала Шеховцова.

Ті, хто з певних причин приїздить у п’ятикілометрову зону прикордоння і не живе там, теж має отримати дозвіл від прикордонників.

«Дозвіл фізичним особам віком до 18 років надається за зверненням одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або іншого законного представника», — пояснила Шеховцова.

Варто зазначити, що станом на 9 лютого 2023 року форма дозволу перебуває на опрацюванні в МВС. Сам пропуск у прикордонну смугу діє лише на території зони відповідальності органу Державної прикордонної служби, яким його надано.

Відмова в отриманні дозволу: що робити

Згідно із Законом «Про державний кордон України», відмовити у наданні дозволу на в’їзд, перебування, проживання, ведення робіт чи пропуску у прикордонну смугу або визнати дозвіл недійсним можуть за таких умов:

якщо при зверненні про надання дозволу подано свідомо неправдиві відомості або підроблені документи;
якщо людина протягом одного року до дня подання звернення притягалася до відповідальності за незаконне перетинання державного кордону України, контрабанду або порушення митних правил;
якщо людині заборонено в’їзд в Україну чи в іноземця або особи без громадянства відсутні законні підстави для перебування в Україні;
в інтересах забезпечення національної безпеки України, охорони громадського порядку, боротьби з організованою злочинністю;
в інтересах забезпечення охорони здоров’я, захисту прав і законних інтересів громадян, які проживають в Україні;
якщо людина понад 90 днів відсутня за визначеним місцем проживання або змінила його;
у разі звільнення з підприємства, установи, організації людини, якій надано дозвіл на перебування як їх працівнику;
за зверненням людини, якій надається дозвіл.

Людина, якій відмовлено у наданні дозволу, має право оскаржити рішення протягом 10 робочих днів з дня його прийняття до органу Державної прикордонної служби України вищого рівня або до адміністративного суду за місцем розташування відповідного органу.

За необхідності, відповідні органи Державної прикордонної служби України можуть запроваджувати додаткові тимчасові режимні обмеження на в’їзд, перебування і провадження робіт у прикордонній смузі.

Заборона користування земельними ділянками на прикордонні

Власникам земельних ділянок у двокілометровій зоні від кордону, забороняється користуватися землею. Такі території будуть укріплювати й фортифікувати, йдеться у статті 22 Закону «Про державний кордон України»:

«У межах прикордонної смуги з метою забезпечення національної безпеки і оборони військовим частинам Державної прикордонної служби України для облаштування інженерно-технічних і фортифікаційних споруд надаються в постійне користування земельні ділянки шириною 30-50 метрів вздовж лінії державного кордону України з Російською Федерацією і Республікою Білорусь — шириною до двох кілометрів».

Чи передбачена компенсація власникам земельних ділянок на лінії держкордону – за цим роз’ясненням Суспільне звернулося до обласної військової адміністрації. Зокрема, радник начальника ОВА Андрій Подорван сказав наступне:

«Зараз немає механізму, який за вилучені землі у двокілометровій зоні прикордоння дозволить людям якось це компенсувати. Очевидно, такий порядок, якщо він буде діяти, має розробити один з центральних органів виконавчої влади. Оскільки його дія буде поширюватися не тільки на Чернігівщину, а й на інші області», — повідомив Подорван.

Андрій Подорван. ФОТО: Фейсбук-сторінка Андрія Подорвана

За його словами, є приклади, коли громади приймають рішення — скасовують певні місцеві податки та збори, щоб полегшити умови для сільгосппідприємств, чиї землі безпосередньо у прикордонні чи у зоні обстрілів. Це, приміром, Семенівська територіальна громада.

Джерело: Суспільне Чернігів

Як повідомляв MYNIZHYN, на Сумському напрямку бійцями Сил територіальної оборони, що боронять Північну операційну зону, припинено чергову спробу ворожої диверсійно-розвідувальної групи перетнути державний кордон України. Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram Viber Facebook Instagram Джерело: suspilne.media Теги: Прикордоння, Чернігівщина, Режим Новини по темі:

10.02.2024, 12:11 112 «Українська Швейцарія» на Чернігівщині: до дня Мезинського природног

09.02.2024, 10:19 817 На Чернігівщині чоловік згорів сам і спалив десяток гаражів

07.02.2024, 17:36 1011 На Чернігівщині відстрілюють шкідливих тварин: подробиці

06.02.2024, 16:48 774 Допомога від ВПО Чернігівщини для ЗСУ: речі, сітки та батончики

06.02.2024, 16:16 1946 Весілля за 70: на Чернігівщині порбалися "молодята"

05.02.2024, 12:57 915 Російські ДРГ, загроза з Білорусі та вибори у РФ: Наєв про ситуацію н

Источник

Новости Чернигова