Спільна закупівля боєприпасів для України. Міністри ЄС зберуться для обговорення


Спільна закупівля боєприпасів для України. Міністри ЄС зберуться для обговорення

Український військовий подає снаряди (Фото: 24 ОМБр імені короля Данила)

Міністри оборони Євросоюзу цього тижня почнуть обговорювати план спільної закупівлі боєприпасів для України, а затвердити його можуть на саміті лідерів ЄС до кінця місяця, повідомило агентство Reuters.

Читайте нас в Telegram: тільки важливі та перевірені новини

Ханно Певкур, міністр оборони Естонії – країни, яка ініціювала розробку плану, розповів, що в середу міністри зберуться на зустріч у Стокгольмі й спробують знайти політичний консенсус щодо переходу на спільні закупівлі боєприпасів.

План, який обговорять міністри оборони ЄС у Стокгольмі, складається з трьох частин:

→ по-перше, країнам-членам запропонують негайно передати Україні боєприпаси з власних арсеналів в обмін на відшкодування з Європейського фонду миру. ЄС готовий виділити на це 1 млрд євро, хоча сума залишається предметом дискусій.

→ друга частина плану – це прискорена процедура підписання контрактів з виробниками 155-мм снарядів у країнах Євросоюзу та в Норвегії. Замовлення мають бути достатньо великими, щоб промисловість була зацікавлена у нарощуванні своїх виробничих потужностей. Скільки саме снарядів потрібно замовити, також обговорюється. Естонія пропонувала придбати за пів року 1 млн снарядів на суму 4 млрд євро.

→ третя частина передбачає використання грошей Євросоюзу, щоб допомогти європейським збройовим компаніям збільшити потужності та ефективність у довготривалій перспективі.

І хоча основні положення плану все ще залишаються предметом дебатів, він може бути реалізований досить швидко. За словами одного зі співрозмовників агентства, вже до кінця тижня кілька країн ЄС збираються підписати так звану проєктну угоду, а перші контракти будуть узгоджені приблизно наприкінці квітня.

Посадовці Євросоюзу поки що зосередилися на ідеї щодо закупівлі артилерійських снарядів, а не озброєння, тому що Україна визначила їх як особливо нагальну потребу. До того ж їх простіше виробляти, ніж складну зброю.

Якщо переговори у Стокгольмі пройдуть успішно, міністри закордонних справ та оборони можуть узгодити план 20 березня, а лідери ЄС – затвердити на саміті того самого тижня.

  • У лютому 2023 року Естонія запропонувала країнам ЄС спільно інвестувати 4 млрд євро на закупівлю 1 млн боєприпасів для України.
  • Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель закликав країни ЄС поділитися з Україною боєприпасами зі своїх арсеналів.
  • ЄС планує різко збільшити виробництво боєприпасів насамперед для України: у Єврокомісії озвучили план із трьох компонентів.

Читайте також: Резніков просить ЄС про 250 000 снарядів на місяць, щоб бити по ворогу втричі більше – FT

Джерело

Новости Чернигова