Ставили Дідуха, їли юшку з солоної риби, пили узвар з фігами: як родина Коцюбинських святкувала Різдво

Ставили Дідуха, варили кутю, обов'язково ходили до церкви подивитися на ляльку, що символізувала новонародженого Ісуса. Такі традиції святкування Різдва були у родині письменника Михайла Коцюбинського.

Про них можна дізнатися з авторської екскурсії, яку проводять у будинку, де жили Коцюбинські, в Чернігівському літературно-меморіальному музеї письменника, повідомляє Суспільне Чернігів.

«Стіл обов'язково застеляли запашним сіном, чистою скатертиною», – говорить зберігачка фондів Музею-заповідника М. Коцюбинського Катерина Федько.

Дитячі спогади Михайла Коцюбинського про Різдво вдома зібрали співробітники музею-заповіднику і створили екскурсію «Різдво і Новий рік у родині Коцюбинських». Відвідувачам розповідають про традиції святкування Різдва сторічної давнини:

«До столу сідали з першою зіркою, їли кутю, юшку з солоної риби, узвар з фігами. Обов'язково співали колядок, щедрівок, на Новий рік посівали у хаті зерном. Також обов'язково ходили до церкви або костьолу і також спостерігали навіть тут, у Чернігові, не настільки урочисту і масштабну, але теж ходу, під час якої також виносилася лялька Ісусик».

Траплялося так, що Коцюбинський на новорічні свята був у від'їзді. У музеї кажуть, збереглося багато листів, які він адресував дружині в Новий рік.

Віра дарувала йому паперові іграшки для новорічної ялинки. Ці тепер експонуються у кімнаті бабусі Михайла Коцюбинського. Їх, за описом у листі, відтворили співробітники заповіднику.

Відомо також, що Михайлу Коцюбинському довелося святкувати Різдво на острові Капрі. Звідти він надсилав подарунки родині.

«А там дарують і ляльки, в яких замість ніжок, замість тіла, сушені фрукти, нанизані на спеціальні прутики. І вино, різноманітні тканини, солодощі, букети. І от там, на Капрі, ці подарунки виставляють на стіл на свята і, можна сказати, також прикрашають ними будинки».

Також відвідувачам покажуть новорічні поштівки доньки Коцюбинського Ірини.

Побачити екскурсію про Різдво Коцюбинських можна 9 січня за попереднім записом.

Источник