Торнадо та північне сяйво на Чернігівщині – чого чекати ще?

Про зміну клімату вчені говорять вже не перший рік. Проте і за останні роки та, навіть, місяці відбуваються різні незвичні явища у природі, зокрема і в нашому регіоні. Приміром, ми можемо спостерігати торнадо на Чернігівщині або ж цвіт липи на початку червня. Також  у квітні цього року по всій Україні люди спостерігали рідкісне північне сяйво.

Чого чекати ще? Як зміна клімату може вплинути на Чернігівщину? Які можуть бути прогнози? Про вплив глобального потепління на наш регіон MYNIZHYN запитав у фахівців і ось, що вони говорять.

Валентина Остапчук, доцент кафедри географії, туризму та спорту Ніжинського університету

Фото: Валентина Остапчук

“Зміни погодно-кліматичних умов Чернігівщини – частина глобального процесу, який зумовлений змінами у кліматичній системі Землі. Головною причиною цих змін більшість дослідників називають викидання в атмосферу додаткових парникових газів, зокрема вуглекислого. Тому майбутні зміни значною мірою залежатимуть від того, чи вдасться людству обмежити ці викиди. Але навіть у разі припинення впливу людини на атмосферу, зміни, що почалися, через інерційність кліматичної системи, триватимуть. Тому зміни умов, які ми спостерігаємо, швидше за все, ставатимуть нормою, до якої потрібно адаптуватися.

Сучасні кліматичні зміни включають не лише підвищення температури повітря, а й багато інших наслідків. Через додаткове тепло, зумовлене посиленням парникового ефекту, не тільки підвищилася температура (на Чернігівщині більше ніж на 1 градус за Цельсієм), а й змістилися дати стійкого переходу через певні температурні межі, на що реагують рослини, які навесні починають розвиватися раніше. Власне, цим можна пояснити більш раннє цвітіння липи та інших рослин. Серед інших наслідків глобального потепління, дослідники зазначають посилення екстремальних процесів, зокрема сильних злив, конвективних і вихрових процесів, до яких належать торнадо, що їх у нас зазвичай називають смерчами. Прогнозувати зміни клімату нашої області можна лише в контексті змін глобального клімату. Такі прогнози розраховують за допомогою чисельних кліматичних моделей, які розвиваються і стають все більш досконалими. Проте значною проблемою є те, які майбутні параметри і чинники закласти в такі моделі. Залежно від цього, вчені дають кілька  сценаріїв майбутнього розвитку кліматичних умов, головно залежно від обсягів викидів вуглекислого газу у майбутньому. Ці сценарії різні, але всі вони дають продовження розвитку сучасних змін.

Тому головний висновок полягає в тому, що потрібно адаптуватися до сучасних особливостей погоди і клімату та використовувати позитивні моменти на свою користь, як це вже роблять аграрії, вирощуючи на Чернігівщині такі теплолюбні культури як кукурудза та соняшник”.Реклама:

Читайте також: Ніжин — комфортне місто для молоді: чи навпаки

Кандидат біологічних наук Ніжинського університету Сергій Пасічник

Фото: Сергій Пасічник

“Зміни клімату вплинуть на ситуацію по всьому світу, в тому числі і на наш регіон. Ви згадали липу. Ці рослини взимку знаходяться в стадії спокою, всі життєві процеси загальмовуються. Але зараз зими теплі, нестабільні, часто плюсова температура. Отже дерева повністю не пригальмовують свої життєві процеси і на весні не потребують багато часу для запуску фізіологічної активності. Через те у них з’являється можливість розпочати цвітіння майже на місяць раніше, ніж 20 років назад. Тим більше налагоджуються нові цикли, це стає вже нормою. Часті холоди на весні, аномальні погодні явища мають місце внаслідок аномальної жари в низьких широтах, а на півночі ще морози, лежить сніг. Такий великий перепад температур і тиску і спричиняє безпрецедентні атмосферні явища у вигляді проривів холодних мас з півночі, і навіть торнадо.

Все сказане вище якраз зменшує якість прогнозів клімату на майбутнє. Наприклад ці незвичайні, майже тропічні, зливи, що заливали Ніжин нещодавно. Клімат стає непередбачуваним, природно-кліматичні зміни зміщуються на північ. Зона Полісся відчувається, на місце приходить лісостеп. Це не сприяє нормальному росту наприклад сосни, яку так інтенсивно насаджували у нас замість широколистяних порід. Багато років підряд літні посухи не сприяли накопиченню в соснах живиці, що захищала їх від хвороб і шкідників, наприклад верхівкового короїду, що разом з іншими шкідниками массовой почав шкодити соснам. В лісах під Ніжином, в тих же Заячих соснах є цілі куртини сосен, що засохли. З’явилися нові гості з півдня, які не є бажаними. І не тільки з півдня, а й з інших країн. Теплий клімат і надалі сприятиме просуванню на Чернігівщині небажаних видів, що однозначно вплинуть на екологічну ситуацію. Наприклад айлант, червоний дуб та інші”.

Звичайна людина також може зробити свій внесок в озеленення міста, і уповільнити кліматичні зміни. Цікавим рішенням є вертикальне озеленення фасадів будинків, яке до речі практикують у Чернігові, пише 0462.ua.

З кожним роком температура стає вищою, а зміни клімату більш помітні. Рання та суха весна, незвичні природні явища, заміна рослинності, нові шкідники – все це є наслідками глобального потепління. На жаль, звичайна людина не може масштабно вплинути на ситуацію, проте кожен здатний зробити свій внесок. Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Нагадаємо, у неділю, 31 березня 2024 року, на Чернігівщині температура повітря становила +24,6 градусів. Це вперше за 56 років. В цей день 1968 року температура повітря була +21,3 градуси. Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram
Viber
Facebook
Instagram

Источник

Новости Чернигова