Три види апетиту: як упоратися з кожним?

Багато хто вважає, що якщо ми відчуваємо голод, то він може мати лише одне походження: організм справді потребує їжі. Але в апетиту, що раптово збудився, може бути багато інших причин, не фізіологічних, а психологічних.

Ми вирішили дізнатися про це у фахівців порталу з психологічного консультування Pleso. Які ж види апетиту бувають, і як упоратися з кожним із них, якщо він не є необхідним фізіологічно?

Емоційний апетит

 

Не лише почуття реального голоду провокує бажання щось з'їсти. Іноді це може бути сум, стрес, проблеми, повсякденні труднощі. Так, багато хто, нервуючи, не хочуть їсти, але є ті, які «заїдають» стрес чимось смачним, калорійним, часто солодким і зовсім не корисним. Виною всьому наш емоційний стан, який і провокує вироблення гормону голоду греліну. Грелін впливає на гіпоталамус, але підступний він не лише тим, що провокує апетит, а ще й тим, що відповідає за відкладання та розподіл жиру в нашому організмі.

Що робити?

 

Щоб впоратися з емоційним апетитом, потрібно насамперед не нервувати, не піддаватися стресові і намагатися керувати своїми емоціями. Якщо неможливо справитися з цим самостійно, варто звернутися до фахівців. Якщо необхідно відволіктися від проблем та стресів, спробуйте замінити їжу чимось іншим, щоб підняти собі настрій. Ідеальний варіант — сходити на тренування: це допоможе «розвантажити» мозок від непотрібних думок. Вирушайте на тривалу прогулянку, сходіть у кіно або на зустріч із друзями, відвідайте театр чи виставку. Почитайте цікаву книгу, полежіть у ванні, дозвольте собі якусь спа-процедуру чи масаж.

Соціальний апетит

 

Він виникає тоді, коли хочеться щось з'їсти за компанію, навіть якщо ви зовсім не голодні. Припустимо, ви поїли вдома, а потім пішли з друзями в кафе. І якщо хтось із них замовить собі їжу, вам теж захочеться перекусити. Це нормальне явище для будь-якої соціально адаптованої людини — робити те, що роблять усі. Але й тут криються проблеми: вид людини, що жує, мимоволі провокує і наш власний апетит, а це загрожує ризиком постійних переїдань.

Що робити?

 

Щоб не переїдати на застіллях та святах, на зустрічах із друзями, приділяйте більше часу власне спілкуванню. Знайомтеся з новими людьми, намагайтеся поговорити хоча б кілька хвилин з кожним гостем, допомагайте господині накривати і прибирати зі столу, викличтеся вимити посуд або сходити в магазин. Постійне сидіння за столом точно не приведе ні до чого хорошого, крім поглинання їжі. Якщо ви збираєтеся з друзями до кафе чи ресторану, не їжте вдома, краще потіште себе чимось смачним у закладі. А якщо дотримуєтесь своєї дієти і не хочете харчуватися в кафе, спробуйте обрати такий заклад, щоб там не подавали їжу (наприклад, кав'ярню або бар з напоями, а не ресторан або бістро).

Рефлекторний апетит

 

Рефлекторний апетит може виникати у тих випадках, коли у вас з'являється почуття голоду вже від того, що ви бачите щось смачне на екрані телевізора чи поблизу себе. Проходите повз пекарню і відчуваєте аромат свіжої випічки? Не дивно, що у вас відразу почне виділятися слина — це рефлекс, такий самий природний, як і інші процеси в нашому тілі. Варто сказати, що цим активно користуються маркетологи: меню з фотографіями страв провокує замовити більше, що ви могли б з'їсти, на відміну від меню, де немає картинок.

Що робити?

 

Тут головне — відрізнити реальний голод від того, що спровокований рефлексом від зорової чи нюхової реакції. Захотіли їсти, бо побачили свіжоспечений круасан? А тепер зупиніться і подумайте: як давно ви їли? Якщо час їди ще не настав, не варто піддаватися спокусі. А якщо ви дійсно їли досить давно, значить, настав час для їди. Але для повноцінного прийому, в якому буде присутня здорова чи корисна їжа, а не для вищезгаданого круасану. А в деяких випадках від «приступу» апетиту рятує ще й склянка простої води: наш мозок часто сприймає спрагу за голод, оскільки за обидва ці почуття відповідає той самий відділ головного мозку.

Погодьтеся, ці поради не такі вже й складні. А якщо ви харчуватиметеся правильно і регулярно, і отримуватимете всі необхідні корисні речовини, то жодний із видів «некорисного» апетиту не буде вам страшний!

Источник

Новости Чернигова