Тваринку забрали, а на її місце вже черга: «Крок до тварин» на Чернігівщині

З початком обстрілів тварини почали й самостійно шукати прихисток. Певну кількість поранений звозили волонтери. Траплялися й такі, що від страху заблукали і не могли повернутися додому, — повідомляє Суспільне.

Ветеринарно-стерилізаційний центр «Крок до тварин» — одноповерхова будівля, де проводять стерилізацію і планові операції тваринам. Навколо вольєри для собак і кілька будинків для котів, яких п’ять років тому ще не було. Сьогодні тут 240 собак і 170 котів, їхня кількість почала зростати після повномасштабного вторгнення. Чому так сталося і що чекає безпритульних тварин далі, які лишаються в центрі, з’ясовувала Дар’я Янушкевич.

«Повномасштабне вторгнення відкинуло нас на 10 років назад»

Під опікою директорки центру Тетяни Діденко наразі перебувають понад 200 собак. Вони починають лаяти як тільки бачать людей, всі вони не мають хазяїв. Жінка простягає руку, одні її облизують, а ті, що дістають, просто стрибають до неї на руки. Вона міцно обіймає одного з них, хто вийшов на прогулянку.

«Ось ця територія, це була наша лінія фронту, страшний був період. Про це важко говорити, але ми втратили 30 тварин. Одні загинули від обстрілів, інші втекли від страху, бо руйнувалися вольєри, в когось влучили уламки. І навіть тоді, ще у березні 2022 року, був приріст тварин. Наш ветеринарно-стерилізаційний центр «Крок до тварин» розташований далеко від дороги, тому таких тварин було небагато, але вони були», — розповідає Тетяна.

Тетяна Діденко разом із собакою. ФОТО: Анна Барбенюк

Поранених тварин привозили в центр як цивільні, так і військові. Були люди, які просто лишали тварин під парканом, а самі їхали. Тварини часом приходили самі, бо поруч приватний сектор, люди поїхали, а тварин спустили з повідців.

«Місяць блокади Чернігова у березні 2022 року відкинув всю зоозахисну діяльність назад. І це враховуючи, що центру лише 5,5 років. Блокада перекреслила 10 років роботи волонтерів, а в нас потужний зооволонтерський рух, але кількість тварин в місті зростала з кожним днем. Найважчим місяцем для всіх нас став квітень, коли сталася деблокада міста. Саме тоді кількість тварин в центрі почала зростати надто стрімко», — згадує Діденко.

Підопічний центру «Крок до тварин». ФОТО: Анна Барбенюк

Один із собак центру. ФОТО: Анна Барбенюк

«80% тварин з вулиці там не народжуються — їх викинули”

Серед безпритульних тварин були такі, кого люди лишили вдома, а самі евакуювалися. Добре, якщо відв’язали повідець, аби собака мала шанс врятуватися. Річ у тому, що у тварин є територіальна агресія. Якщо вона має гарні охоронні якості, то на вулиці вона це може яскраво проявляти, каже Діденко.

Собаки зазвичай є жертвами людської доброти. Одні підгодовують або пускають в будинок, там тварина звикає, а потім вважає цю територію своєю і починає охороняти. Саме тому, коли так люди вчиняють, то важливо думати, не як зручно для тебе, а як зручніше для тварини. І що вона буде робити, коли її кинуть.

Двоє собак перед директоркою центру Тетяною Діденко. ФОТО: Анна Барбенюк

Вольєри із собаками у центрі «Крок до тварин». ФОТО: Анна Барбенюк

Багатьох знайдених на вулиці привозили люди. До повномасштабного вторгнення у центрі було 160 собак, у квітні ця цифра сягнула понад 250. З котами ситуація була ще складніша, їх було 70, а стало втричі більше. Не вистачало ані місця, ані рук, щоб встигнути кожному надати допомогу.

«Всі ці цифри — це про безвідповідальність людей. Мало було історій, коли люди не могли вивезти тварин, хтось брав у ноги, хтось на руки, в сумку або рюкзак. Тобто той, хто хотів, вивозив тварин. Ми знаємо випадок, коли людина вивезла 49 тварин, це було 26 лютого 2022 року. Це все про те, що коли є бажання, то знаходяться і можливості. А потім люди, які лишили тварин, приходили шукати в нас, щоб ми повернули їх назад, але ми цього не робили. Всі ті, хто залишив, це не про «не змогли», це просто не схотіли», — говорить Тетяна Діденко.

Коти у центрі «Крок до тварин». ФОТО: Анна Барбенюк

Рудий кіт з центру «Крок до тварин». ФОТО: Анна Барбенюк

Через географічне розташування центру, а воно розташоване далеко від дороги на околиці Чернігова, дістатися сюди у квітні було складно. Працівники самі виїжджали забирати тварин, жителі знаходили кілька годин, аби допомогти. Котикам побудували будиночки, 38 вольєрів для собак звели вже після повномасштабного вторгнення, бо кількість тварин зростала, а місця для їх розміщення не було.

«Є собаки, які пройшли курс лікування, мають фізичні вади. Або вони вже не мають проблем, але курс лікування був таким довгим, що повернути її на вулицю неможливо. І це старі собаки, які не бачать, які не чують, це через вік. Їх можна лише підтримувати до старості. Вони можуть жити в родинах, але їх дуже рідко забирають, тому вони доживають свій вік у нас», — журиться пані Тетяна

Собака у вольєрі центру «Крок до тварин». ФОТО: Анна Барбенюк

Культура утримання тварин в Україні з кожним роком покращується

Директорка центру «Крок до тварин» каже, що люди більше стали брати безпритульних тварин додому, надавати перевагу їм, а не породистим тваринам. Так само є тенденція брати дорослих собак, а не виключено цуценят.

«Ми завжди готові надати пораду і допомогти. Як доглядати, до чого треба бути готовими. Проводимо довгі бесіди й запитуємо, кому і для чого від нас беруть тварину, бо вже знаємо їхню поведінку, характер і можемо підібрати саме того домашнього улюбленця, який стане членом родини. Ми підписуємо документи, дзвонимо і запитуємо, як почувається тварина, просимо надіслати нам фото і відео, щоб ми могли бути спокійними, що з ними все гаразд. Нам важливо, щоб тварини потрапили в добрі руки», — каже Тетяна Діденко.

Всім підопічним ветеринарно-стерилізаційного центру потрібна увага і турбота, говорить Тетяна Діденко. Саме тому в центр запрошують волонтерів, які можуть приділити хоча б одну-дві години. Можна вивести друзів на прогулянку, допомогти з розчісуванням або зробити їм фотографії, бо саме через них потім в соціальних мережах шукають родини усім чотирилапим.

Підопічні центру «Крок до тварин» у собачих будках. ФОТО: Анна Барбенюк

Собаки з центру «Крок до тварин». ФОТО: Анна Барбенюк

Ця публікація створена в рамках проєкту, що фінансується Міністерством закордонних справ Німеччини для підтримки української незалежної журналістики.

Джерело: Суспільне Чернігів

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram Viber Facebook Instagram Джерело: suspilne.media Теги: Тваринки, Крок, До, Тварин, Чернігівщина

Источник

Новости Чернигова