Тариф на електроенергію в Україні для побутових споживачів піднімуть із 1 червня 2023 року. І це перше значне підвищення від початку повномасштабної війни.
Про його причини та про те, на скільки збільшаться суми у платіжках, — у матеріалі РБК-Україна.
Новий "пільговий тариф"
Кабінет міністрів України на вчорашньому засіданні схвалив підвищення цін на світло для населення. Новий тариф становитиме 2,64 гривень за кВт-год.
Зазначимо, Національна комісія, яка здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), просила підняти тариф до 2,88 гривень за кВт-год.
Ця цифра розраховувалася як мінімально необхідна для того, щоб державні "Енергоатом" та "Укргідроенерго" могли й надалі постачати електроенергію за пільговим тарифом. Оскільки, наприклад, "Енергоатом" став збитковим і не здатний належним чином виконувати покладені на нього особливі зобов'язання.
Попри те, що запропонована НКРЕКП ціна вдвічі нижча за ринкову (встановлена для бізнесу), в уряді затвердили ще нижчий тариф.
"Ми бачимо можливість встановити тариф на рівні 2,64 гривні за кВт-год. Це мінімальний тариф, який дозволить утримати енергосистему", — зазначив міністр енергетики Герман Галущенко.
За його словами, новий тариф все одно залишається пільговим. Тобто його не приводять до ринкового і на ринку електричної енергії продовжить діяти режим спеціальних зобов'язань (ПСО).
"Не йдеться про те, що він переглядатиметься у напрямку ринку. Тому що ми вважаємо, що це рішення разом з іншими дозволить нам забезпечити стабільність енергосистеми", — додав міністр.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ТАРИФІКАЦІЯ ДЗВІНКІВ БЛИЗЬКИМ У ЄВРОПІ ЗНИЗИТЬСЯ: УКРАЇНУ ПРИЄДНАЛИ ДО ВІЛЬНОГО РОУМІНГУ В ЄС
Причини підвищення
Галущенко називає підвищення тарифу складним рішенням, але необхідним для масштабної підготовки енергосистеми до опалювального сезону, що продовжується на енергетичних об'єктах.
Річ у тому, що Україна пройшла найскладнішу зиму в історії за умов масованих російських атак на енергосистему. Масштаби пошкоджень значні і, як повідомлялося раніше, на відновлення треба приблизно 45-46 млрд. гривень.
Міністр енергетики Герман Галущенко
"Якщо ми не ухвалимо це рішення (про підвищення тарифів, — ред.) разом з іншими, які будуть також прийняті, наступної зими ми будемо без світла. Це дуже проста аксіома", — наголосив міністр.
Крім того, через окупацію частини територій Україна втратила суттєві потужності у генерації. І на даний момент у розрахунки тарифу не закладається опція їхнього повернення.
На скільки зростуть суми у платіжках
Зазначимо, зараз в Україні діють два "соціальні" тарифи для населення і один ринковий (для бізнесу). Зокрема, ціна на світло для бізнесу перевищує 6 гривень за кВт-год. А щодо побутових споживачів діють такі розцінки:
— 1,44 гривень за кВт-год за споживання менше 250 кВт-год на місяць
— 1,68 гривень за кВт-год за споживання понад 250 кВт-год на місяць
Новий тариф у 2,64 гривень за кВт-год діятиме для всіх домогосподарств, незалежно від обсягів споживання.
Іншими словами, у червні платіжки за світло зростуть наступним чином:
— якщо спожито 250 кВт-год — 660 гривень (було 360)
— якщо спожито 500 кВт-год — 1320 гривень (було 780)
— якщо спожито 1000 кВт-год — 2640 гривень (було 1620)
Міністр енергетики Герман Галущенко також наголосив, що з 1 червня платіжки за електроенергію у середньому зростуть на суму до 250 гривень.
Один тариф для всіх побутових споживачів?
Зазначимо, новий тариф більше не передбачає диференціації. Тобто, незалежно від обсягів споживання за 1 кВт-год доведеться заплатити 2,64 гривень.
У такому разі значно зростуть платіжки у тих, хто користується електричним опаленням. За даними Нацкомісії, такі домогосподарства 2020 року в середньому щомісяця споживали 954 кВт-год. І для них платіжки зростуть у середньому майже на тисячу гривень.
Фото — ілюстративне.
Оставить комментарий