Вакцина від грипу у Чернігові – дефіцит

Щеплення від грипу – не надто популярна в Україні процедура. Зокрема,протягом минулого епідемічного сезону вакцинувалося лише 238 079 чоловік, або 0,6% усього населення країни. Але тепер навіть ті, хто скептично ставився до вакцинації, почали шукати додатковий захист від небезпечної хвороби. Утім марно.

Шукати – не знайти

Батьківські форуми та соціальні мережі переповнені проханням підказати, де можна придбати вакцину від грипу. Причому якщо раніше хтось скептично ставився до корейської (вона анітрохи не гірша – просто має дещо вужчий спектр дії), то тепер згоден придбати і її. Але найчастіше – безрезультатно. Хтось бачив в аптеці на Масанах (але то було позавчора – і вже розібрали), хтось підказував іншу адресу (але там лише дві – і вже заброньовані)…

Як наслідок, свідомі чернігівці станом на 28 жовтня знаходилися у безвихідній ситуації, коли купити вакцину та захистити себе і близьких хочеш, але не можеш. Чернігівські аптеки або взагалі не займаються продажем вакцин проти грипу, або вони в них закінчились.

Щеплення проти грипу не захистить від COVID-19 і не гарантує 100% захисту від грипу. Але навіть якщо ви захворієте на грип, завдяки щепленню хвороба мине без тяжких ускладнень. Одночасно захворіти на коронавірус та грип – наразити себе на небезпеку у вигляді додаткових проблем і складного лікування.

До прикладу, звертатись до аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптек низьких Ц..» не варто, бо там вам скажуть, що вакцин в них не було і не буде. А ось у «Сальвії» та «Аптеці №206» вакцини проти грипу були, і, до речі, за рекомендаціями спеціалістів, одні з найкращих – французькі «Ваксігрип». Проте їх швидко розібрали, і там чекають на нові поставки.

– Я ще від початку жовтня забронювала в кількох аптеках чотири вакцини – для двох дітей та себе з чоловіком. Обіцяли, щойно отримають – дадуть про це знати. Але попередили, що черги вже налічують чимало бажаючих. Зрештою за три тижні зателефонували лише з однієї аптеки і запропонували… одну вакцину. Звісно, ми купили. Тепер чекаємо, коли можемо захистити решту членів родини, – каже чернігівка Наталя.

Щеплюватися проти грипу можна протягом усього епідсезону – з осені до весни. Але що раніше робити щеплення, то краще.

Вакцини не вистачає всюди

Лікарка клініки «Сім’я+» Любов Фіалковська-Колонтай пояснює: у Європі щеплювалися від грипу завжди значно більше людей, ніж в Україні, проте далеко не всі. Вона була обов’язковою для вчителів, вихователів та лікарів. А цього сезону на фоні пандемії коронавірусу європейці налякалися і долучилися до вакцинації значно масовіше.

– Заводів, які виробляють вакцину від грипу, у світі не так багато, а потужності їхні обмежені. У той же час попит на вакцини зріс у два-три рази. У Польщі зараз така сама ситуація – вакцини теж майже немає, – каже лікарка.

І пояснює: держава в цій ситуації не може нічого зробити, оскільки щеплення від грипу не входить до календаря обов’язкових щеплень і не знаходиться під контролем міністерства. Постачанням займалися завжди комерційні структури.

Ще на початку вересня анонсувалося, що в Україну надійде 665 тисяч доз вакцин від грипу: 500 тисяч французької «Ваксігрип Тетра» (чотиривалентна – захищає від чотирьох штамів), 100 тисяч корейської «Джисі Флю» (тривалентна), 45 тисяч голландської «Інфлувак» (тривалентна) і ще 29 тисяч тієї самої корейської, але вже більшого спектру дії – чотиривалентної.

Через те що вірус грипу мутує, вакцинацію від нього варто робити щороку. За прогнозами ВООЗ, у північній півкулі буде курсувати чотири штами вірусу грипу.

Враховуючи, що торік добровільно виявила бажання щепитися майже втричі менша кількість людей, цього мало вистачити з головою. Утім друга хвиля коронавірусу поки якщо не поламала ці плани, то вже точно відтермінувала їх.

Вакцина від грипу у Чернігові – дефіцит, фото-1

Коли чекати

Наразі точний прогноз дати важко. Любов Фіалковська-Колонтай прогнозує, що у середині листопада в Україну може надійти вакцина французького та корейського виробництва. А поки в клініці, яка отримала в 10 разів менше вакцин, ніж замовляла, ухвалили рішення вакцинувати тих, для кого захист набагато важливіший, ніж для решти: вагітних, працівників онкоблокадитячої обласної лікарні, дітей з групи ризику, батьків новонароджених немовлят та дорослих після важкого перебігу COVID-19.

В аптеках налаштовані оптимістичніше. Зокрема, в «Аптеці №206» планують отримати нову партію вже на початку листопада (у «Сальвії» навіть не загадують, коли можуть отримати ще вакцини).

А от міністр охорони здоров’я Максим Степанов називає іншу дату – кінець листопада. І знову згадує про ті самі більше ніж 650 тисяч вакцин. Щоправда, 400 тисяч з них уже надійшли – і вже були розкуплені.

***

Від ускладнень грипу протягом минулого епідсезону в Україні померла 71 людина. Усього на грип та ГРВІ перехворіли 4,9 млн людей (12,9% населення), 63% з яких – діти віком до 17 років.

Источник

Новости Чернигова