Вчені знайшли у данських скарбах найстарішу згадку про скандинавського бога Одіна

КИЇВ. 8 березня. УНН. Скандинавські вчені ідентифікували найстаріший із відомих написів із посиланням на скандинавського бога Одіна на частині золотого диска, виявленого в західній Данії в 2020 році. Про це інформує УНН посилаючись на Associated Press.

Деталі

Лісбет Імер, рунолог з Національного музею в Копенгагені, повідомила, що напис є першим переконливим свідченням того, що Одіну поклонялися ще в V столітті — принаймні, на 150 років раніше, ніж попередня найстаріша відома згадка, яка була на броші, знайденій у південній Німеччині і датується другою половиною VI ст.

Диск, виявлений у Данії, був частиною скарбу, що містить близько кілограма золота, включаючи великі медальйони розміром із блюдце та римські монети, перетворені на прикраси. Він був виявлений у селі Вінделєв у центральній Ютландії та отримав назву «Клад Вінделєва».

Експерти вважають, що схованка була зарита 1500 років тому або для того, щоб сховати її від ворогів, або як данина поваги богам. На золотому брактеаті — свого роду тонкій декоративній підвісці — був напис «Він людина Одіна», що, ймовірно, стосується невідомого короля або повелителя.

За даними Національного музею в Копенгагені, де виставлено скарб, у Північній Європі було знайдено понад 1000 брактеатів.

Довідка

Одін був одним із головних богів у скандинавській міфології і часто асоціювався як з війною, так і з поезією.

В епоху вікінгів, яка вважається періодом з 793 по 1066, скандинави, відомі як вікінги, здійснювали великомасштабні набіги, колонізацію, завоювання і торгівлю по всій Європі. Вони також досягли Північної Америки.

Скандинави поклонялися багатьом богам, і кожен із них мав різні характеристики, слабкості та атрибути. На основі саг і деяких рунічних каменів з’явилися подробиці про те, що боги мали багато людських рис і могли поводитися як люди.

Джерело: УНН