Вербна неділя: історія, традиції та прикмети свята

Сьогодні, 25 квітня, православні християні відзначають Вербну неділю – таку народну назву має велике церковне свято Вхід Господній в Єрусалим. Спасителя зустрічали при в'їзді в місто встилаючи шлях пальмовими гілками, які символізують гілочки верби.

 

У православ’ї воно входить до числа дванадесятих свят.

 

Свято належить до перехідних, тобто щорічно відзначається в різні дати. Його дата залежить від дня святкування Великодня. Традиційно воно відзначається в шосту неділю Великого посту, рівно за тиждень до Світлого Христового Воскресіння.

 

Історія свята

 

Свято присвячене урочистому входу Ісуса Христа в Єрусалим. Відбулося це після того, як Христос воскресив праведного Лазаря й чутки про це диво поширилися багатьма містами.

 

У писанні сказано, що Ісус в’їжджав у місто верхи на ослі. Багато людей вийшли його зустрічати, вони обсипали шлях Христа квітами, пальмовими гілками й клали біля його ніг свій одяг. Так зустрічали лише царів. Але Ісус йшов до Єрусалиму не для земної влади, а на мученицьку смерть в ім'я спокутування гріхів людства.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ВИХІДНІ ТА СВЯТА У ТРАВНІ: СКІЛЬКИ ВІДПОЧИВАТИМУТЬ УКРАЇНЦІ

 

Головні традиції Вербної неділі

 

Звичайно ж головною традицією Вербної неділі є освячення в храмі гілочок верби. Після цього святковий букет несуть додому, де він цілий рік буде захищати сім'ю від хвороб, бід і злиднів.

 

Цього року в умовах карантину від відвідування церкви радять утриматися, особливо людям у віці. Службу можна подивитися онлайн, а гілочки верби освятити молитвою:

 

«Освячуються верби ці, благодаттю Всесвятаго Духа і окропленням води ця священні, в ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь!»

 

 

Цікавою традицією свята є народне жартівливе «побиття» вербою. При цьому слід примовляти: «Не я б'ю — верба б'є! Верби хлист — б'є до сліз!». Вважається, що удари вербою у свято захищають від пристріту і вроку.

 

У народі вірили в силу цього дерева. Вважається, що вербні бруньки додають чоловікам силу, а жінок лікують від безпліддя. У відварі з бруньок купали маленьких дітей для захисту від хвороб.

 

Це важливо: вербу для освячення варто рвати тільки з молодих і здорових дерев, уникаючи хворих рослин і тих, що ростуть поблизу кладовищ.

 

Що заборонено робити у Вербну неділю

 

Заборонено викидати торішні гілочки верби — це до нещастя. Замість цього їх потрібно спалити.

 

— Не можна важко працювати, займатися рукоділлям, прибиранням, пранням.

— Частування приготуйте заздалегідь, так як кухонні турботи теж заборонені.

— Не сваріться і не думайте ні про кого погано в цей день — все повернеться бумерангом.

— Заборонено влаштовувати галасливі святкування, тим більше з алкоголем.

— У народі вірили також, що не можна розчісувати волосся в цей день — привернете неприємності.

— Забороняється влаштовувати будь-які поминальні обіди.

 

Прикмети свята

 

— Ясна і тепла погода — буде урожай фруктів і хліба.

— Вітряно — літо буде прохолодним.

— Вдарив мороз — добре вродить пшениця.

— Якщо посаджена в цей день кімнатна рослина почне добре рости — до прибутку, зів'яне — до збитків.

 

За матеріалами Уніан та РБК-Україна.

Источник