Сьогодні, 25 квітня, православні християні відзначають Вербну неділю – таку народну назву має велике церковне свято Вхід Господній в Єрусалим. Спасителя зустрічали при в'їзді в місто встилаючи шлях пальмовими гілками, які символізують гілочки верби.
У православ’ї воно входить до числа дванадесятих свят.
Свято належить до перехідних, тобто щорічно відзначається в різні дати. Його дата залежить від дня святкування Великодня. Традиційно воно відзначається в шосту неділю Великого посту, рівно за тиждень до Світлого Христового Воскресіння.
Історія свята
Свято присвячене урочистому входу Ісуса Христа в Єрусалим. Відбулося це після того, як Христос воскресив праведного Лазаря й чутки про це диво поширилися багатьма містами.
У писанні сказано, що Ісус в’їжджав у місто верхи на ослі. Багато людей вийшли його зустрічати, вони обсипали шлях Христа квітами, пальмовими гілками й клали біля його ніг свій одяг. Так зустрічали лише царів. Але Ісус йшов до Єрусалиму не для земної влади, а на мученицьку смерть в ім'я спокутування гріхів людства.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ВИХІДНІ ТА СВЯТА У ТРАВНІ: СКІЛЬКИ ВІДПОЧИВАТИМУТЬ УКРАЇНЦІ
Головні традиції Вербної неділі
Звичайно ж головною традицією Вербної неділі є освячення в храмі гілочок верби. Після цього святковий букет несуть додому, де він цілий рік буде захищати сім'ю від хвороб, бід і злиднів.
Цього року в умовах карантину від відвідування церкви радять утриматися, особливо людям у віці. Службу можна подивитися онлайн, а гілочки верби освятити молитвою:
«Освячуються верби ці, благодаттю Всесвятаго Духа і окропленням води ця священні, в ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь!»
Цікавою традицією свята є народне жартівливе «побиття» вербою. При цьому слід примовляти: «Не я б'ю — верба б'є! Верби хлист — б'є до сліз!». Вважається, що удари вербою у свято захищають від пристріту і вроку.
У народі вірили в силу цього дерева. Вважається, що вербні бруньки додають чоловікам силу, а жінок лікують від безпліддя. У відварі з бруньок купали маленьких дітей для захисту від хвороб.
Це важливо: вербу для освячення варто рвати тільки з молодих і здорових дерев, уникаючи хворих рослин і тих, що ростуть поблизу кладовищ.
Що заборонено робити у Вербну неділю
Заборонено викидати торішні гілочки верби — це до нещастя. Замість цього їх потрібно спалити.
— Не можна важко працювати, займатися рукоділлям, прибиранням, пранням.
— Частування приготуйте заздалегідь, так як кухонні турботи теж заборонені.
— Не сваріться і не думайте ні про кого погано в цей день — все повернеться бумерангом.
— Заборонено влаштовувати галасливі святкування, тим більше з алкоголем.
— У народі вірили також, що не можна розчісувати волосся в цей день — привернете неприємності.
— Забороняється влаштовувати будь-які поминальні обіди.
Прикмети свята
— Ясна і тепла погода — буде урожай фруктів і хліба.
— Вітряно — літо буде прохолодним.
— Вдарив мороз — добре вродить пшениця.
— Якщо посаджена в цей день кімнатна рослина почне добре рости — до прибутку, зів'яне — до збитків.
За матеріалами Уніан та РБК-Україна.