Відстрочка від призову багатодітним: консультація юриста

Наша постійна рубрика: задай питання юристу

До редакції MYNIZHYN звертаються читачі з різними питаннями, які хотіли б уточнити у юриста: спадщину під час війни, кредити, відстрочка від призову на військову службу, сімейні справи, тощо.

До прикладу – ось одне із них: “Доброго дня. Цікавить таке питання: чи має право на відстрочку чоловік у якого на утриманні троє дітей. Але є ось такі н’юанси. Двоє дітей від першого шлюбу (сплачує аліменти), і третя дитина спільна від другого шлюбу?”

Раніше ми писали: Питання – відповідь: борги під час війни після смерті людини

Дане питання коментує кандидат юридичних наук, доцент кафедри політології, права та філософії НДУ імені М.Гоголя, доцент – Марина Ларченко

Відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації згідно статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в новій редакції від 18.05.2024 року.

Зокрема, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації (мають відстрочку від призову) крім інших категорій, військовозобов’язані:

жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

Далі в Законі зазначається, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 22 Закону порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України, який мав прийняти відповідну постанову у тримісячний термін.

Йдеться про Постанову КМУ від 16 травня 2024 р. № 560, яка набирає чинності одночасно із Законом України від 11 квітня 2024 р. № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», але не раніше дня її опублікування. Опублікована Постанова була 20.05.2024 р.

Таким чином, офіційне роз’яснення механізму отримання відстрочки від мобілізації слід шукати в тексті Постанови.

Вона, зокрема, містить перелік документів, що підтверджують право на відстрочку за цією підставою. Цей перелік сформульовано наступним чином:

1) свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов’язаного ТА

2) один із документів:

а) свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше) АБО

б) рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), АБО

в) рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов’язаним, АБО

г) письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, АБО

д) рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов’язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а ТАКОЖ договір про сплату аліментів на дитину.

Стосовно статті 315 ЦПК України:

Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення

1. Суд розглядає справи про встановлення факту (крім іншого):

1) родинних відносин між фізичними особами;

2) перебування фізичної особи на утриманні;

4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення;

5) проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу;

4. Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, – залишає заяву без розгляду.

Щодо питання, з якого дається консультація, припустимо, що у військовозобов’язаного наявні свідоцтва про народження трьох дітей, де він записаний їх батьком.

Також, вочевидь наявне свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю одного з трьох його дітей.

Щодо двох дітей, на яких військовозобов’язаний сплачує аліменти і не має заборгованості по їх сплаті, сукупний розмір якої перевищує суму за три місяці, то потрібна наявність одного з документів, що вказані вище у пунктах б, в, г або д. За умови наявності одного з них, особа матиме право на відстрочку від призову.

За відсутності необхідних документів, з власної юридичної практики також можу порадити укласти разом з колишньою дружиною та нотаріально посвідчити письмовий договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини, що передбачений ч. 4 ст. 157 Сімейного кодексу України, цей документ відповідатиме п. г наведеного переліку. Але варто дуже уважно і прискіпливо підійти до змісту такого документа, якщо метою його укладення є отримання відстрочки від призову. Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Читайте й інші питання, на які дав роз’яснення наш юрист.  Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram
Viber
Facebook
Instagram

Источник

Новости Чернигова