Війна нищить природу Чернігівщини: збитки оцінюють у понад 20 млрд гривень

Дослідження впливу війни на довкілля розпочалося аж з 2014 року. Спочатку громадські організації робили це точково, а у 2022-му році держава на офіційному рівні почала фіксувати збитки довкіллю. Вже на сьогодні сума надзвичайно велика — 2.4 трлн гривень, із них 23.4 млрд гривень — шкода, заподіяна Чернігівщині. Ці дані постійно оновлюють на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, — повідомляє 0462.ua.

Але як саме війна впливає на довкілля? Зокрема, що стоїть за поняттям “забруднення ґрунтів”, наскільки комплексні ці дослідження та які ще екологічні загрози можуть чекати тих, хто виживе під ракетними обстрілами. Про все це – далі у матеріалі.

Хто і як рахує збитки довкіллю

20 березня 2022 року Кабмін затвердив постанову №326, де прописано порядок визначення шкоди та збитків, яких зазнала Україна через війну. Після цього відповідні міністерства та служби розробили методики, за якими цю шкоду визначають. Щодо впливу на довкілля це робили фахівці Держекоінспекції України, Міндовкілля та експерти в екології. Збитки – це реальні втрати, упущена вигода та витрати, потрібні для відновлення довкілля.

Підрозділи Держекоінспекцій на місцях, серед іншого, визначають шкоду, заподіяну ґрунтам, воді та повітрю. Так, на 15 квітня 2024 року довкілля Чернігівщини зазнало збитків на 23,4 млрд грн. Це сума, яку розрахувала Держекоінспекція області. Проте тут не врахована шкода, якої зазнає природа прикордоння. Зараз це складно зробити через постійні обстріли. Структура збитків така.

Шкода ґрунтам становить майже 15,4 млрд грн. Площа забруднених земель складає майже 32 тис. кв. м, а засмічених –  358,2 тис. грн. Фахівці порахували, що через викиди забруднюючих речовин, повітря зазнало шкоди на 5,6 млрд грн. Мова йде про горіння нафти, газу та нафтопродуктів, лісові пожежі та загоряння інших об’єктів. До речі, за офіційними даними на Чернігівщині згоріло понад 573 га лісів. Водні об’єкти зазнали забруднень та засмічень на 2,4 млрд грн. 

Фото: Начальник Держекоінспекції в Чернігівській області Сергій Жук на руїнах Епіцентру біля Чернігова у травні 2022 року, Фото з фейсбуку Держекоінспекції в Чернігівській області.

Источник

Новости Чернигова