Чернігівські активісти не змогли відстояти стародавній будинок на вулиці Гончій, 62, який був родовим гніздом дворянських родин Тризн та Бакуринських – його продовжують зносити.
Як повідомляє 0462.ua, першими на сполох забили учасники проєктів «Дерев’яне мереживо Чернігова» та «Цікавий Чернігів». Вони нагадали: будинок уцілів попри низку революцій, війн, міських перебудов та перепланувань.
Наприкінці 1880-х років його збудував статський радник, голова повітової управи та член губернського земства Дмитро Тризна. Дружина останнього, Ганна Бакуринська, перейшла туди жити зі свого дворянського дому, який і тепер стоїть навпроти.
«Не було такого торжества чи навіть маленького приводу, коли б обидві великі родини не збиралися разом. У цьому будинку бували й родичі Тризн – Тищинські, Рашевські, Тессени, Барщевські… Але всьому доброму і світлому буває кінець», – зауважили представники «Цікавого Чернігова».
У 1919 році більшовики знищили Олексія Бакуринського та його сина і племінника Дмитра Тризни – Олександра. Дворянські гнізда відібрали й розорили. Ще понад століття будинок Тризн був оселею для кількох родин чернігівців.
Наприкінці грудня історичний будинок почали розбирати. Активісти робили спроби зупинити непоправне – безуспішно апелювали до влади та бізнесу.
«Довгі розмови про створення закритого для нової забудови кварталу історичних будиночків в межах незачепленого війною охвістя вулиць Мстиславської-Гончої-Київської так і лишилися колами на воді. А тут же не лише старий Тризна і давній Бакуринський, десь тут і майже двохсотрічна хата Преліних, єдина, яка пам’ятає Тараса Шевченка, що спинявся тут у свій останній візит 1847 року…», – написав редактор спільноти «Цікавий Чернігів» на її Facebook-сторінці.
Активісти врятували від знищення 2 унікальні фрагменти візерунків з дерев’яного оздоблення.
«Дякую Марині Донець за те, що роздобула для нас зразки мережива з цього будинку. Хоча наявність фотографій дозволяє мені відтворити всі ці візерунки в майбутньому, ці зразки різьблення – це те, до чого можна доторкнутися. Те, що фізично поєднує нас із містобудівничими столітньої давнини», – розповів засновник ініціативи «Дерев’яне мереживо Чернігова» Станіслав Іващенко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У НІЖИНІ ХОЧУТЬ ВІДНОВИТИ ДЕРЕВ`ЯНЕ МЕРЕЖИВО НА ФАСАДІ ДИТЯЧОЇ БІБЛІОТЕКИ. ФОТО
Нагадаємо, влада Ніжина, на відміну від чернігівської, розпочала відновлення фасадів історичних будинків. Бюджетні кошти на це заклали минулого року в спеціальній програмі. Станіслава Іващенка залучили для обстеження будівлі бібліотеки. Допомогу у відтворенні унікального оздоблення надали фахівці з Чернігова.
Джерело: 0462.ua