У медзакладах Чернігівщини не вистачає кисню для лікування хворих на коронавірус

В Ніжинській центральній міській лікарні не вистачає кисневих балонів – постачальник може забезпечити 70 балонів на місяць, а останнім часом заклад використовує по десять на добу. У Менській ЦРЛ нестача кисневих концентраторів – їх там п’ять, потрібно – 16. Борзнянська лікарня потребує і балонів і концентраторів – майже всім хворим необхідна киснева терапія.

Про це повідомляє Суспільне Чернігів з посиланням на керівників лікувальних закладів.

Зокрема, Петро Гармаш каже, гроші на кисень виділені – майже 15 мільйонів. Але отримають їх не всі лікарні. У Менській ЦРЛ не вистачає кисневих концентраторів. Таких у лікарні п’ять. Чотири з них віддали на підтримку хворих з коронавірусом. Один лишився на потреби інших пацієнтів.

«Ми його в разі потреби будемо перетягувати з операційної в пологове відділення, з пологового – в реанімацію і так далі», — розповів головний лікар Менської ЦРЛ Григорій Разнован.

Більш того, лікарні, що підписали з Нацслужбою здоров’я договір на лікування пацієнтів з коронавірусом, отримують близько 20 тисяч гривень на кожного хворого. У Мені ж не вистачає лікарів для того, щоб відповідати умовам договору.

«Такі лікарні, як наша, Коропська, Носівська і так далі, до нас поступають хворі з ознаками пневмонії. Якщо вони не обстежені на COVID-19, ми їх обстежуємо, вони лікуються у нас 2-3, а то й більше, діб. Знаходяться у нас, доки ми отримаємо результати. А потім, у зв’язку з перевантаженістю ліжок у лікарнях першої хвилі, вони ще в нас знаходяться 2-3 доби, поки ми їх туди можемо перевести. І таким чином виходить, що у нас немає пакету по COVID-19, а ми лікуємо хворих з пневмонією і COVID-19. І отримуємо по 4200 за пацієнта», — каже Григорій Разнован.

Ніжинська центральна міська лікарня має такий договір, але кисню все одно не вистачає. За останні два дні тут використовується по десять кисневих балонів на добу. Раніше використовували по два. У зв’язку зі збільшенням коронавірусних хворих медичного кисню не вистачає, а постачальник не може надати більше, каже головний лікар закладу Олександр Костирко.

«Нам повідомили, що на місяць – 70 балонів «Креогенсервіс» може забезпечити. А витрати реальні в мене – десять балонів на день».

Чому такі жорсткі рамки – Олександр Костирко буде розбиратися з постачальником. За його словами, кисень потрібен не тільки пацієнтам з COVID-19.

«Ми заключили пакети: пакети інсультних хворих, хірургічна допомога – травматологія і загальна хірургія, і оперативні втручання…»

Центральна райлікарня у Борзні використовує і балонний кисень, і концентратори. Не вистачає ні одного, ні іншого, говорить головна лікарка закладу Тетяна Стовба.

«15 балонів – їх теж, звичайно, мало. Але балонний кисень – це не вихід з положення. Якщо пацієнти на апараті ШВЛ – то багато кисню йде».

За словами Тетяни Стовби, у лікарні дев’ять кисневих концентраторів. Ліжок під коронавірусних хворих – 30. А за вимогами МОЗ, киснем мають бути забезпечені 80% ліжок. Лікарня не може виконати цю вимогу через проблеми в централізованому постачанні кисню.

«У нас то є розводка по інфекційному відділенню. В найближчий час вирішуємо питання, щоб спеціалісти приїхали й перевірили. Вона не використовувалась більше 20 років», — каже Тетяна Стовба.

Відділення заповнене – з 30 ліжок зайняті 27, кисню потребують 23. Лікарня гостро потребує кисневих концентратів.

За словами начальника управління охорони здоров’я Петра Гармаша, ці проблеми лікарні мають вирішувати самостійно прямими угодами з постачальниками, адже кошти на кисень вони отримують від НСЗУ – це прописано в договорі.

«Зараз ми отримали кошти державні на придбання концентраторів, і ці кошти спільним розпорядженням голови обласної ради і голови облдержадміністрації будуть направлені на райони. Це – майже 15 мільйонів гривень», — сказав начальник управління охорони здоров’я ОДА Петро Гармаш.

Утім, Менській ЦРЛ вони не дістануться – через відсутність договору з НСЗУ. Петро Гармаш каже, керівництво лікарні має вирішувати цю проблему безпосередньо з місцевою владою.

Головний лікар закладу вже звертався до міськради з проханням придбати хоча б п’ять кисневих концентраторів. Міськрада в терміновому порядку виділила гроші лише на один, адже якісний препарат коштує понад 140 тисяч 200 гривень.

Источник

Новости Чернигова