Україна потребує комплексної реформи державної системи свят: Інститут нацпам’яті про відзначення 8 березня

КИЇВ. 6 березня. УНН. Український інститут національної пам’яті прокоментував дискусію суспільства щодо відзначення 8 березня, та чи залишати це свято державним, заявивши, що країна потребує комплексної та системної реформи державної системи свят, передає УНН.

Деталі

Як зазначають фахівці, дискусія довкола 8 березня є «індикатором ширшої необхідності» – реформи державного календаря свят і памʼятних днів загалом. Зокрема, додають вони, Україна повинна остаточного відійти від радянської спадщини та підходів у цій сфері. 

«Реформа державного календаря не може бути поверхневою. Вона торкається життя кожного громадянина, тож неможлива без комплексного та всебічного підходу. У запровадженні змін ми повинні брати до уваги як фундаментальні речі, які стосуються національної памʼяті, так і соціальні та релігійні аспекти», — йдеться в повідомленні.

Повідомляється, що до повномасштабного вторгнення фахівці Українського інституту національної памʼяті брали участь у напрацюванні законопроєкту «Про свята, памʼятні дати та скорботні дні». Восени 2021 року документ проходив громадське обговорення, проте робота не була завершена у звʼязку з широкомасштабною війною.

Фахівці нагадують, першочергово 8 березня було пов’язане боротьбою жінок за свої права, а у радянському союзі свято трансформувалося у «свято весни і краси».

Цитата

«Вихолощення суті цього дня в срср було цілком закономірним, адже в тоталітарній країні не йшлося про реальну і послідовну боротьбу за права людини. Вочевидь, навіть із точки зору походження цієї дати, а також контексту, в якому вона відзначається у світі, нелогічно продовжувати 8 березня радянську і пострадянську традицію «свята весни й краси»…

8 березня може повністю зникнути з українського календаря дат. Або стати індикатором, чи можемо ми як суспільство, долаючи радянську спадщину, використовувати інструменти переосмислення, відновлення першопочаткових змістів того, що було вихолощено та спотворено в радянський час. І залишитися датою, яка щороку буде нагодою проаналізувати, якого поступу ми досягаємо в захисті прав людини», — наголосили в Інституті.

Нагадаємо

У «Дії» завершилося голосування щодо 8 березня, яке стало наймасовішим. Більшість проголосувала за те, щоб залишити 8 березня вихідним.

Джерело: УНН