УПЦ і далі є частиною російської православної церкви — висновок спецкомісії

КИЇВ. 1 лютого. УНН. Українська православна церква (мп) не розірвала церковно-канонічний зв’язок із російською православною церквою. Про це йдеться у висновку експертизи Державної служби з етнополітики та свободи совісті, передає УНН.

Цитата

«Прийняття нової редакції Статуту про управління УПЦ від 27 травня 2022 року та Постанови Собору УПЦ не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку Української Православної Церкви із російською православною церквою. Статус УПЦ як структурного підрозділу рпц, що користується певними правами самостійності, але не утворює автокефальну Церкву, залишається незмінним», — йдеться у висновках експертів.

Деталі

Зазначається, що у травні минулого року Собор УПЦ у відповідь на пропозиції Синоду і Собору єпископів УПЦ змінив Статут про управління УПЦ та прибрав згадки про московський патріархат та взаємовідносини УПЦ із рпц. Проте він ввів норму, що УПЦ є «самостійною і незалежною у своєму управлінні та устрої відповідно до Грамоти Патріарха Московського і всієї Русі Олексія ІІ від 27 жовтня 1990 року».

УПЦ надали статус «незалежної і самостійної у своєму управлінні, однак православне канонічне право не оперує таким поняттям, на відміну від понять «автокефальна» або «автономна» церква. Повністю «незалежною в управлінні» є лише автокефальна церква, яка на підтвердження свого статусу отримує відповідний документ (томос), пояснюють експерти. У інших випадках права чи обов’язки релігійних установ визначаються у статуті материнської церкви та статутах підлеглих релігійних організацій.

Експерти відзначають, що ще однією ознакою залежності УПЦ від мп є те, що вона «з’єднана» з «Єдиною Святою, Соборною й Апостольською Церквою», тобто зі Вселенським православ’ям, «через російську православну церкву».

«Наслідком цього є не лише доктринальна єдність УПЦ із Вселенським православ’ям через посередництво рпц, але й залежність у проведенні міжцерковної і міжрелігійної політики від свого релігійного центру та пряма вказівка на те, що УПЦ має «канонічний» статус лише через і завдяки Московському патріархатові», — повідомляється у документі комісії.

Довідково

Експертиза є релігієзнавчою, але не носить юридичного характеру, хоча експерти і брали до відома положення законодавства України, якими визначено ознаки входження релігійних організацій, які здійснюють свою діяльність в Україні, до структури закордонних релігійних центрів при визначенні наявності/відсутності церковно-канонічного зв’язку УПЦ з Московським патріархатом.

Нагадаємо

19 січня Кабінет міністрів Україні вніс до Верховної Ради законопроєкт про заборону московського патріархату в Україні.

Джерело: УНН

Новости Чернигова